Sample Image
evid.č.: SK/FMP/02/007Žiadateľ: Kysucké múzeum v Čadci
Projektoví partneri: Kysucké múzeum v Čadci (SR), Múzeum Tešínska (ČR)

Začiatok projektu: 11/2010
Ukončenie projektu: 9/2011
Celkové náklady projektu: 19.631,25 €
Spolufinancovanie:
Európsky fond regionálneho rozvoja: 16.686,56 € (85 %)
Národné spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu: 1.963,12 € (10 %)
Vlastné zdroje: 931,57 € (5 %)

Popis projektu:Sample Image   Sample Image  I keď je Veľká noc stále predo dvermi, nedeľa 3.4.2011 ožila o 15,00 hodine zvykmi viažucimi sa k najstarším, najvýznamnejším kresťanským sviatkom prostredníctvom podujatia nazvaného „Veľká noc ide“. Toto zaujímavé podujatie pripravilo Kysucké múzeum v Čadci pre návštevníkom k blížiacim sa veľkonočným sviatkom vďaka projektu „Tradičné zvykoslovie u nás a u susedov“. Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Na spolufinancovaní sa podieľal zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci - Žilinský samosprávny kraj.
    Veľká noc a jej zvyky sa prezentovala prostredníctvom dvoch folklórnych súborov zastupujúcich domáci a zahraničný región. Program začal v podaní Folklórneho súboru Mionší z Dolní Lomné z Českej republiky, ktorí predvádzali zdobenie Moreny a tzv. Gojíčku. Gojíček predstavoval jednoduchý stromček zdobený kraslicami. Prostredníctvom Gojíčku mladí ľudia v minulosti želali hospodárom, aby sa im v priebehu roka dobre darilo a aby mali dobrú úrodu na poli. Gojíček bol prvým posolstvo jari. Folklórny súbor Mionší následne predviedol aj vynášanie Moreny z dediny a jej hádzanie do potoka. Celú akvizíciu dopĺňala hudba a spev členov folklórneho súboru z Moravy. Potom nasledovalo vystúpenie Folklórneho súboru Drevár za Krásna nad Kysucou. Na záver nechýbala ani tradičná šibačka a oblievačka, ktorú predviedli členovia Folklórneho súbor Drevár, do ktorej sa zapojil aj súbor Mionší. Príjemný pohľad lahodiaci nielen očiam ale aj ušiam zabezpečili obe ľudové hudby folklórnych súborov, ktoré sa bezprostredne zjednotili pri hraní známych ľudových piesní.
    Sprievodným programom bolo zdobenie kraslíc rôznymi technikami, ako aj ukážka pletenia korbáčov.

Michaela Perďochová
Kysucké múzeum v Čadci
 

Untitled document

Nedeľa 12. decembra 2010 sa v Kaštieli v Radoli niesla v duchu Vianoc už od rána. Krásna snehovobiela perina prikryla kaštieľ, vianočné dekorácie zútulnili interiér, ľudoví výrobcovia predviedli svoje zručné ruky a hudobníci spevom rozozvučali celý kaštieľ. Veľkolepou udalosťou bolo podujatie „Od Lucie do Troch kráľov“, ktoré sa uskutočnilo  v rámci projektu „Tradičné zvykoslovie u nás a u susedov“. Program prezentujúci vianočné obdobie so zvykmi a tradíciami na Luciu, počas Štedrej večere – čarovanie, prezentácia jedál, stolovanie, zdobenie vianočného stromčeka, ale i riekanky – „Dávam vám na čelo krížiček maličký, aby ste boli pilné ako tie včeličky, aby ste toľko krásy mali, ako tie kvietky čo včielky na nich sedávali, aby vás mal každý rád, ako tento sladký miad.“ priblížili členky Folklórnej skupiny Staškovanka. Vyvrcholením programu bolo vystúpenie mužského speváckeho zboru Chór Gorol z Jablunkov, ktorý existuje už 63 rokov a práve v Kaštieli v Radoli mal svoju prvú premiéru na Slovensku.
Nielen kultúrny program potešil, no aj príjemná vôňa medu, jablčnej kaše, škorice, oblátok a medovníkov prilákala do kaštieľa viac ako 150 návštevníkov. Tvorba ľudových výrobcov – paličkovanie, pečenie oblátok, maľovanie sklíčok a vianočných ozdôb, zdobenie perníkov umocnila tú pravú vianočnú atmosféru. Túto nezabudnuteľnú nedeľu si mohli návštevníci Kaštieľa Radoľa vychutnať vďaka finančnému príspevku na mikroprojekt, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Na spolufinancovaní projektu sa podieľal aj zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci - Žilinský samosprávny kraj.