×

Varovanie

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/web/kysuckemuzeum.sk/web/images/stories/stories/projekty/SR_CR/kulturne_hodnoty/jun
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/stories/projekty/SR_CR/kulturne_hodnoty/jun

Sample Image
evid.č.: SK/FMP/06/003
Žiadateľ: Kysucké múzeum v Čadci
Projektoví partneri: Kysucké múzeum v Čadci (SR), Múzeum Tešínska (ČR)

Začiatok projektu: 4/2012
Ukončenie projektu: 12/2012
Celkové náklady projektu: 19.021,00 €
Spolufinancovanie:
Európsky fond regionálneho rozvoja: 16167,85 € (85 %)
Národné spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu: 1902,10 € (10 %)
Vlastné zdroje: 951,05 € (5 %)

logo_sr_cr

 

thumb_DSCN1983V rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“ pripravila príspevková organizácia Kysucké múzeum v Čadci vo svojej expozícii Múzeum Kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovka, prezentáciu odchodu regrútov na vojnu, odobranie sa od rodičov a rozlúčku s kamarátmi pod názvom „Regrúti, regrúti už je Vám čas...“ s programom:

  • 13.00 hod. Účinkovanie FS Vajčovci – Horný Vadičov a DFS Vonička – Havířov – Město pri objekte Stanička
  • 14.00 hod. Účinkovanie FS Vajčovci – Horný Vadičov  a DSF Vonička – Havířov – Město pódium pri objekte Krčma z Korne


Uvedené podujatie sa konalo dňa 7.októbra 2012, na základe ktorého koordinátori museli pre veľmi nepriaznivé počasie premiestniť stanovený program do objektu Stanička. Oslovené folklórne súbory pripomenuli nostalgickú atmosféru, kedy regrúti prichádzali z každej obce na odvod. Povinná základná vojenská služba vznikla a bola zavedená za čias Rakúsko–uhorskej monarchie. V Staničke na Vychylovke predstavili folklórne súbory programy, v ktorých zazneli regrútske a vojenské piesne, spomienkové rozpravy o odvodoch a rukovaní na vojenčinu.      

Folklórne súbory predstavili a hlavne priblížili vtedajšie zvyky pospolitého slovenského ľudu, spojené s vytvorením nového manželského páru a symbolicky pripomenuli dobu časti života na Kysuciach.

Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Na spolufinancovaní projektu sa podieľa Žilinský samosprávny kraj - zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci.

Ingrid Ticháková

koordinátor projektu

 

logo_sr_cr

vadicov_2
- odchod regrútov na vojnu v podaní FS Vajčovci  z Horného Vadičova

- opäť hosť z Českej republiky, DFS Vonička z Havířova

 

 
 


    Čas plynie ako voda. Je tomu len niekoľko rokov, („ vyše dvadsať“) kedy sa nejedna matka musela na dva roky rozlúčiť so svojím synom, ktorý odchádzal na povinnú základnú vojenskú službu. Dlhé dva roky a v minulosti aj viac rokov odlúčenia sa od rodiny od blízkych, kamarátov a hlavne milej, boli pre týchto mládencov nekonečne dlhé. Prvý október bol pre mládencov, ktorí dosiahli osemnásty rok dňom odchodu na vojnu. Železničné stanice sa zaplnili regrútmi, ktorí boli na kabátoch, košeliach, svetroch označení trojfarebnou stužkou - trikolórou. Na nástupištiach sa ozývali spevy sprevádzané harmonikou. Plačúce matky, dievčatá, kamaráti, frajerky a príbuzní odprevádzali chlapcov - regrútov na základný vojenský výcvik do kasárni rôznych kútov nielen Slovenskej, ale vtedy a Českej republiky. Počas tých dvoch rokoch mali možnosť návštevy svojej rodiny formou  vojenskej dovolenky, alebo na pár dní na takzvaný „opušták“. Nedaj Boh, aby sa do kasárni nevrátili na čas, ktorý im bol určený. Boli za to potrestaní a to basou - väzením. Dni, ktoré tam strávili si museli  nadsluhovať – predlžila sa im základná vojenská služba a  tak sa vrátili domov neskôr. Čo si myslíte, malo to nejaký význam? Veľa ľudí hovorí „ÁNO“ vraj sa naučili  samostatnosti, poslušnosti, zdvorilosti, úcty k starším a veľa užitočných činnosti pre svoj život. Väčšinou vojakov sa  po návrate zo základnej vojenskej služby oženili, niektorí aj  počas nej.

    Podujatie „Regrúti, regrúti už Vám je čas...“ bude realizované vďaka mikroprojektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom a je posledným programom tohto projektu. Stanica Skanzen Historickej lesnej úvraťovej železnice Nová Bystrica - Vychylovka sa zaplní dňa 7. októbra 2012 o 13.00 hod. REGRÚTMI.  Hudbou, spevom, tancom, zvykmi a tradíciami viažucimi sa k odchodu mládencov na vojnu sa nám vo  svojom programe predstavia Folklórna skupina Vajčovci z Horného Vadičova a Detský folklórny súbor Vonička z Haviřova z Českej republiky. O 14.00 hod. bude kultúrny program pokračovať na pódiu pri objekte Krčma z Korne. V prípade nepriaznivého počasia si môžu návštevníci celý program pozrieť priamo v novootvorenom objekte Stanička v Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka. Kysucké múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj, srdečne pozýva na uvedené podujatie všetkých, ktorí si chcú spríjemniť sviatočný deň návštevou prírody, národnej kultúrnej pamiatky a oživiť si spomienky  na minulosť.

 

Darina Hnidková

logo_sr_cr 

thumb_DSCN1866Mesiace september a október jednoducho patria  k jeseni, ktorá je najkrajším  obdobím v roku.  Jej jedinečná krása spočíva v pestrosti, rozmanitosti a farebnosti. A práve v týchto mesiacoch  Kysucké múzeum v Čadci  pripravilo v Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka  podujatia viažuce sa práve k tomuto obdobiu. Dvadsiaty tretí september patril už v poradí piatemu podujatiu pripravovanému v rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“, ktorý je zrealizovaný vďaka  mikroprojektu, spolufinancovaným Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.

Jeseň na dedine nám vo svojom  programe priblížil folklórny súbor Oldrzychowice z Třinca z Českej republiky a Folklórna skupina Staškovanka zo Staškova prezentujúca Slovensko. Lúka pri objekte Do Rybov sa zaplnila od 13.00 hod. členmi FS Staškovanka a zvedavými návštevníkmi, ktorí mali možnosť započúvať sa do nádherných kysuckých piesní a ľubozvučných tónov heligónky. Pódium pri objekte Krčma z Korne patril od 13.30 hod. Folklórnemu súboru Oldrzychowice, ktorý svojou temperamentnosťou, farebnosťou krojov a autentickými zvykmi, tancami a piesňami z oblasti Tešínska nadchol nejedného  návštevníka. Práce na jeseň a prípravu na zimu nám priblížila vo svojom programe Folklórna skupina Staškovanka zo Staškova. Okrem kysuckých piesní a tajuplných melódií heligónky spojenými s humorným rozprávaním predviedli šikovnosť a pracovitosť kysuckého ľudu ukážkami: lúskaním strukovín, plátaním vriec a plachiet, hrabaním lístia a opravou poľnohospodárskeho náradia. Okrem kultúrneho programu a teplých slnečných lúčov si návštevníci pochutnali na tradičných ľudových jedlách, ktoré boli pripravované priamo v objektoch na dobových peciach. Sviatočný deň si obohatili  zároveň aj jazdou na vláčiku Historickej lesnej úvraťovej železnice, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, klenotom a zároveň aj pýchou Kysúc a Slovenska. Podujatie pre návštevníkov pripravilo Kysucké múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj.

Darina Hnidková

Kysucké múzeum v Čadci


logo_sr_cr

thumb_jesen2 -  Piate podujatie v rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“.

-  Opäť k nám zavítajú hostia z Českej republiky.

Matka Príroda je známa čarodejnica. Oddávna čaruje celý rok s prírodou. Nastáva čas keď si začína obliekať pestrofarebné  šaty zdobené pestrofarebnými kvapôčkami rosy. Jeseň je krásne ročné obdobie. Či je uplakaná, alebo vysmiata od ucha k uchu. Vždy sa nájde čo poteší.  Návšteva prírody a prechádzky po nej sú  v tomto ročnom období najkrajšie, ale netreba zabúdať ani na jesenné práce, ktoré sú veľmi dôležité, aby sa polia, záhrady pripravili na zimný spánok.

 

Kysucké múzeum v Čadci pripravuje v Múzeum kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka (GPS súradnice: Latitude: 49º 22' 55,424″ N, Longitude: 19º 5' 40,260″ E) v poradí už piate podujatie v rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“. Toto podujatie sa nesie pod názvom „Jeseň na dedine“ a je zrealizované vďaka  mikroprojektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.

Dňa 23. septembra 2012 pestrofarebný jesenný skanzen ožije spevom, tancom a hudbou.  V programe  od 13.00 hod. na pódiu Krčma z Korne bude opäť účinkovať hosť z Českej republiky, Folklórny súbor  Oldrzychowice z Třinca, ktorý vo svojom programe predstaví autentické tešínske zvyky, tance, piesne a kroje horskej a nížinnej oblasti Tešínska. Slovensko zastúpi Folklórna skupina Staškovanka zo Staškova s programom „Jeseň na dedine“ – prezentácia prác na dedine počas jesene – príprava na zimu. V objektoch sa opäť rozkúria dobové pece, budú sa na nich pripravovať tradičné ľudové jedlá  starých mám, na ktorých si pochutí nejeden návštevník. Ponúkame vám jazdu vláčikom na Historickej lesnej úvraťovej železnici a  obdivovať dolinu Chmúra oblečenú do pestrofarebných šiat. Jesenné počasie je nevyspytateľné. V prípade dažďa sa program  presunie z pódia pri objekte Krčma z Korne do novootvoreného objektu „Stanička“.

 

Na príprave podujatia sa podieľal Žilinský samosprávny kraj, zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci.

Darina Hnidková

Kysucké múzeum v Čadci

alt

thumb_dozinky06- dážď neodradil milovníkov folklóru

- hlavný program Dožiniek pod strechou Staničky

 

„Folklór je most, ktorý spája ľudí z rôznych brehov, je prístav, ktorý zabíja smútok a maže  starosti...“


Áno, folklór  je most, ktorý spája ľudí z rôznych brehov a patrí  nie len na Slovensku, ale aj v iných štátoch medzi najväčšiu pýchu krajiny. Každá oblasť, mesto, dedina, obec má svoj vlastný charakter a svoj vlastný folklór - kroje, hudbu, piesne, architektúru, zvyky, tradície, tance, nárečie. Kysucké múzeum v Čadci umožňuje širokej verejnosti predstaviť formou rôznych podujatí prezentovaných v Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka práve folklór aj z iných štátov. Dňa 26. augusta 2012 mali návštevníci skanzenu možnosť zoznámiť so zvykmi a tradíciami počas dožiniek u nás na Kysuciach a v Česku  vďaka mikroprojektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.