Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Okolnosti stavby kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné.  Poznatky z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.
Čítať ďalej...

sklenny sen0Pozývame vás na prehliadku výstavy, ktorá je sprístupnená od 1. júla do 23. septembra 2018 vo výstavných priestoroch Kaštieľa v Radoli. Výstava prezentuje tvorbu sklára Petra Dolinaja z Valaskej Belej. 

Jeho cesta k sklárskemu remeslu začala v roku 1996, keď začínal vo Výrobnom družstve Krištáľ ako pomocník majstrov sklárov, pri ktorých sa naučil fúkať sklo. Dnes je majiteľom sklárskeho skanzenu. Vďaka nemu a svojim skúsenostiam práce so sklom sa mu podarilo nadviazať na tradíciu sklárskeho remesla vo svojej obci, v ktorej pracovali sklárski majstri už v roku 1747. V sklárskom skanzene vo Valaskej Belej prezentuje ručné tvarovanie žeravého skla  už jedenásty rok. Počas prezentácii pre školy a rodičov s deťmi vytvoril sklenené prívesky, srdiečka, húsky, mačky, korytnačky, slony,  vtáčiky, anjeliky, svietniky, poháre, misky, vázičky a ďalšie originálne dekoratívne a úžitkové predmety, ktoré budú krášliť výstavné priestory do 23. septembra. Námety pre svoju tvorbu čerpá z každodenného života a hlavne z nápadov detí a návštevníkov skanzenu. Pri tvorbe používa rôzne postupy – fúkanie, stláčanie, naťahovanie skla na skárskej píšťale, postupné nafukovanie a nalepovanie skla za horúca, strihanie, farbenie, zdobenie…A to všetko so starými železnými nástrojmi, ktoré pred mnohými rokmi používali starí majstri sklári - rôzne nožnice, pinzety, kliešte, naberacie paličky a fúkacie kovové píšťalky. Výstava je doplnená  fotografiami  výroby sklenených predmetov.