Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Okolnosti stavby kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné.  Poznatky z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.

kovaci knm01Výstava v Kaštieli Radoľa prezentuje práce študentov Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste, odbor Umelecko-remeselné spracúvanie kovov. Sprístupnená je od 8. februára do 12. mája 2019.

Výstava zachytáva priebežnú tvorbu jednotlivých žiakov od ich prvotín až po maturitné práce. Je ukážkou zrodu nielen zaujímavých diel a dielok, ale aj premeny žiakov na zručných majstrov kováčskeho remesla. Svedčia o tom vystavené predmety – kované plastiky, krbové súpravy, reliéfy. Pozornosť pútajú taktiež vystavené výtvarné štúdie, ktoré predchádzajú tvorbu samotného diela. Vďaka výtvarným vedomostiam a zručnostiam dokážu z kovu a ohňa vytvoriť nielen úžitkové predmety, ale aj pekné umelecké diela. Niektorí absolventi úspešne pokračujú v štúdiu i na vysokých školách umeleckého zamerania. Šikovní kováči zo SOŠ strojníckej prezentujú svoje remeslo a umenie nielen prostredníctvom výstav, ale zúčastňujú sa tiež rôznych súťaží a podujatí. Každý rok sa so svojou vlastnoručne vyrobenou prenosnou vyhňou zúčastňujú aj na tradičnom Radoľskom jarmoku, kde majú návštevníci možnosť si toto remeslo prakticky vyskúšať.