Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa je jednou z mála renesančných pamiatok na Kysuciach a jediné zachované šľachtické sídlo. Postavený bol v 16. storočí, prvú písomnú zmienku máme z roku 1575.

IMG 20201005 103053Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, pripravilo výstavu „Potulky mestom“, na ktorej svoje diela s mestskou tematikou predstavuje výtvarník Jozef Vrábel.

Jozef Vrábel sa narodil v roku 1959 v Turzovke. Žije a tvorí v Podvysokej na Kysuciach. Značnú časť detstva prežil v obci Olešná u starých rodičov. Tam sa začal rozvíjať jeho silný vzťah k prírode i k  umeniu. Jeho umelecké formovanie ovplyvnil na Strednej škole lesníckej v Banskej Bystrici vychovávateľ a učiteľ Ján Macko a profesor Jozef Lackovič, ktorí Jozefa nasmerovali na dielo akad. maliara Jána Kolára a Jána Hálu, maliara z Važca a na tvorbu olejomalieb z dedinského prostredia. Neskôr pokračoval v štúdiu lesníctva na Vysokej škole lesníckej vo Zvolene, kde sa začal aktívne venovať folklóru vo Folklórnom súbore Poľana. V maľbe začal uprednostňovať motívy s folklórnou a etnografickou tematikou. Jozef Vrábel je lesník, ochranca a milovník prírody a folklorista. Od roku 1982 pôsobí vo Folklórnom súbore Kysučan, najskôr ako tanečník, tanečný pedagóg, neskôr choreograf a umelecký vedúci. Jeho povolanie a záľuby sa objavujú v jeho tvorbe. Akvarel je technika, v ktorej vyniká najviac. Posunom vpred bol pre neho zahraničný pobyt v ateliéri celosvetovo uznávaného akvarelistu Alvara Castagneta.

Je členom ateliéru neprofesionálnych výtvarníkov v Bratislave, Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc v Čadci, člen Galerie Mlejn v Ostrave. Spolupracoval s ateliérom Malba a kresba v Prahe. Vystavuje v obciach a mestách kysuckého regiónu, Slovenska vrátane Bratislavy, Poľska a Českej republiky. V roku 2018 vystavoval na slovenskom veľvyslanectve v Londýne.