Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť.

 

Čítať ďalej...

kysucke muzeum uvod

hodiny02

Nahliadnuť do minulosti a histórie merania času Vás pozývame na výstavu do Kysuckého múzea v Čadci, ktorá je pre verejnosť sprístupnená od 14. septembra do 18. novembra 2018.  

Na výstave si môžete pozrieť zbierku historických skriňových hodín od súkromného zberateľa Ľubomíra Beláka zo Starej Bystrice, ktorá je inštalovaná spolu s dobovým nábytkom. Na otázku odkedy sa tomuto koníčku venuje odpovedal veľmi pohotovo. „K zberateľstvu ma priviedol môj kamarát Vlado Mrvečka z Kysuckého Lieskovca, syn hodinára, ktorý zdedil po otcovi cca 10 nástenných skriňových hodín. Veľmi ma očarili tak som sa rozhodol, že skúsim aj ja vypĺňať svoj voľný čas venovaním sa hodinám a to nie len skriňovým, ale aj rôznym iným ozdobným stojacím, alebo závesným. No umenie je nie len ich hľadať, zbierať, ale najdôležitejšie je ich zrekonštruovať, opraviť im strojčeky, aby boli funkčné. V začiatkoch mi pomáhal s opravami práve tento kamarát Vlado Mrvečka, no postupom času som nabral rôzne skúsenosti, a tak sa mi podarilo hodiny dať do pohybu a samozrejme ich aj zrekonštruovať. V Európe prvenstvo vo výrobe strojčekov je Nemecko. Skrinky hodín sa vyrábali vo všetkých štátoch v stovkách malých firmičiek, do ktorých dávali strojčeky nemecké aj rakúske. Približne bolo asi 10 výrobcov týchto hodinových strojčekov. Každý malý výrobca si skrinky vyrábal sám podľa svojej predstavy. Preto je toľko druhov skriniek na hodiny i keď majú rovnakej značky strojčeky. Vo svojej zbierke mám hodiny od roku 1850 - 1920. Zaujímavosťou je tá skutočnosť, že sa mi nepodarilo vidieť dvoje rovnaké hodiny, vždy sa nájde nejaká odlišnosť“.

Srdečne Vás pozývame na výstavu nádherných skvostov majstrov rezbárov a hodinárov nielen zo Slovenska, ale aj z iných kútov zeme. Na výstavu Vás všetkých srdečne pozývajú organizátori –  Ľubomír Belák, zberateľ a  autor výstavy, Kysucké múzeum v Čadci jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj.