Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť.

kysucke muzeum uvod

kysucke muzeum02Srdečne Vás pozývame od 25. novembra do 31. januára 2019 nahliadnuť do minulosti a histórie Kysúc v podobe historických pohľadníc a dobovej fototechniky v Kysuckom múzeu v Čadci.

Rozvoj fotografovania v druhej polovici 19. storočia zasiahol do viacerých sfér každodenného života či už odbornej alebo laickej verejnosti. Svoju cestičku si fotografia našla i na poštové úrady. Dovtedajšie korešpondenčné lístky obohatili na jednej strane fotografie s rôznymi motívmi. Odosielateľ tak získal možnosť adresátovi k písanej správe zaslať i vizuálny vnem. Obraz mohol vypovedať o odosielateľových pohnútkach, pocitoch či mieste, odkiaľ správu zaslal. Práve posledne menovaná možnosť – fotografovanie miest, obcí, či iných lokalít a následná aplikácia týchto fotografií na pohľadnice mali veľký potenciál. Adresát získal možnosť vidieť miesta na ktoré sa v mnohých prípadoch nikdy v živote nemal šancu pozrieť. Na Kysuce dorazil trend tvorby pohľadníc s fotografiami tunajších miest a obcí na prelome 19. a 20. storočia. Najstaršia, vystavovaná pohľadnica nesie poštovú pečiatku s dátumom 12. august 1899 a je na nej dnešná Potočná ulica v Čadci.

Návštevníci si na výstave môžu pozrieť viac ako 400 starých pohľadníc zo všetkých miest a väčšiny obcí z oboch Kysuckých okresov. Uvidíte, ako vyzerali známe lokality v minulosti, ako sa v priebehu rokov menili budovy a ulice, či len tak  si môžete vychutnať čaro starej pohľadnice s jej nádychom nostalgie. Časový záber vystavených exponátov je od spomínaného augusta 1899 až do 70-tych rokov minulého storočia a nájdeme na nich lokality: Budatín a Budatínsky hrad, Rudinskú, Radoľu, Neslušu, Kysucké Nové Mesto, Povinu, Ochodnicu, Kysucký Lieskovec, Dunajov, Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Starú Bystricu, Novú Bystricu (aj Vychylovku), Riečnicu, Oščadnicu, Čadcu (aj Horelicu a Čadečku), Čierne, Skalité, Rakovú, Zákopčie, Staškov, Turzovku, Korňu, Klokočov, Vysokú nad Kysucou (aj Kelčov), Makov, no budú vystavené i zábery s ľuďmi a prírodou. Aj milovníci techniky si nájdu svoje a na výstave si môžu obzrieť fototechniku, s ktorou starí fotografi zhotovovali svoje fotografie. Výstava bude doplnená o umelecky stvárnenú maketu torza časti dnešného Námestia slobody s kostolom sv. Bartolomeja, Mestským domom a dnes už neexistujúcim Lackovým domom, pred ktorou si môže návštevník urobiť fotografiu. Vystavené exponáty pochádzajú zo zbierkových fondov Kysuckého múzea v Čadci a súkromných zbierok Antona Laša a Mária Janíka.

Výstava Z fotoateliéru do sveta je sprístupnená vo výstavných priestoroch Kysuckého múzea v Čadci do 31. januára 2019. Na výstavu Vás pozýva aj Žilinský samosprávny kraj, zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci.

Mário Janík, Kysucké múzeum v Čadci