Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť.

kysucke muzeum uvod

chumac vlny02

Výstavu venovanú výrobkom z ovčej vlny, výrobnému náradiu, technikám a spôsobom využitia tohto prírodného materiálu, si môžete pozrieť od 6. mája do 30. augusta 2019 vo výstavných priestoroch Kysuckého múzea v Čadci.

Ovce sa strihali dva krát ročne, vlna putovala zo salašov na domáce spracovanie. Vlna sa zbavila veľkých nečistôt, potom sa vyprala, slnkom vysušená sa ručne čechrala, pomocou krampli rozčesávala a spriadala na nite. Nite sa zmotávali na cievky do pradien a tak boli pripravené na domácu výrobu súkna. Utkané súkno bolo riedke. Jeho splstenie sa docielilo valchovaním. Zo súkna sa šili odevy, ktoré v zime hriali a v lete chladili. Okrem súkna sa vyrábali guby, tenké nite sa dávali na osnovu a hrubé na útok. Po niekoľkých riadkoch útku sa do osnovy zatkávali rozčesané chumáče vlny a tie tvorili gubu. Guba v minulosti slúžila ako vrchný odev, neskôr sa stala príjemným textilným doplnkom domácnosti.

Na výstave môžete vidieť výrobky z ovčej vlny, odevy valachov z Liptova, Šumiaca, Čierneho Balogu, Podpoľania a Hontianskych Tesárov, budú predstavené výrobné náradia, výrobné techniky  a spôsoby využitia  tohto prírodného materiálu v každodennom živote  našich predkov.

Výstavu pripravilo Kysucké múzeum v Čadci v spolupráci s Ovčiarskym múzeom v Liptovskom Hrádku.