Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť.

 

Čítať ďalej...

kysucke muzeum uvod

lokomotivy03Pod týmto názvom sa skrýva výstava, ktorá je pre verejnosť sprístupnená vo výstavných priestoroch v Kysuckom múzeu v Čadci od 2. februára do 30. apríla 2020.

Výstava ponúka širokú paletu lokomotív vyrobených z rôzneho odpadu a šrotu.

Má zlaté ruky! Ján Novák (55) z Vajkoviec neďaleko Košíc je už druhý rok zapísaný v slovenskej knihe rekordov. Na kolene totiž vyrába železničné rušne z rôzneho odpadu, vyhodených vecí i železného šrotu. Tvrdí, že tejto netradičnej záľube sa venuje ako jediný na svete.

Prvú mašinku som urobil pred tridsiatimi rokmi a vyzerala ako zlatá. Ani jedna mašinka nie je napodobenina, ale vlastný originál. Robím také, o akých sa mi v noci sníva. Na výrobu používam iba odpad, ktorého mi bolo ľúto, keď ho ľudia vyhadzovali do smetí. Starým dáždnikom, rádiám, nefunkčným kávovarom či železnému šrotu vdýchnem nový život,“ pýši sa unikátny výrobca.

Výroba jedného rušňa mu trvá tri až štyri mesiace. Záleží na súčiastkach a veľkosti vláčika. Šrot si hľadá v odpadoch, na uliciach, v smetiach. Často mu ho donesú ľudia, ktorí ho poznajú.