Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť.

kysucke muzeum uvod

IMG 20201130 132359Kysucké kultúrne stredisko v Čadci v spolupráci s Kysuckým múzeom v Čadci, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravili pre návštevníkov výtvarnú výstavu členov Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc nazvanú  „Maľujeme zimu“.

Na tematickej výstave, ktorú si môžete pozrieť v priestoroch Kysuckého múzea v Čadci od 1. 12. 2020 do 31. 1. 2021 vystavujú svoje diela:  BELKOVÁ Jana z Turzovky, FINDRA Michal z Vysokej, HANZEL Ján z KNM, CHILÝ Dušan z Dunajova, JANÍKOVÁ Ivana z Rakovej, JAROŠ William z Čadce, LUŠŇÁKOVÁ Nataša z Oščadnice, LUHOVÝ Stanislav z KNM, ONDRÁŠEK Vladimír z Nesluše, PASTORKOVÁ Gabriela z Čadce, ROMAN Martin z Lodna, ROMANOVÁ Alica z Čadce, ROMANOVÁ Marcela z Čadce, SOGELOVÁ Tatiana z Čadce, TEICHGRABOVÁ Jarmila z Čadce, VRŠKOVÁ Anna zo Svrčinovca a ZEMANÍKOVÁ Irena z Rakovej.

K zime neodmysliteľne patria aj vianočné sviatky. O ich histórii sa môžu návštevníci výstavy dočítať na informačných paneloch, ktorých autorom je Mgr. Pavol Markech a ktoré sú súčasťou samotnej výstavy. Okrem iného sa tak môžu dozvedieť, že vianočné sviatky sa „pôvodne slávili pred príchodom kresťanstva ako sviatky súvisiace so zimným slnovratom“ a „súčasťou cirkevného kalendára sa stali už v 4. storočí, kedy sa začali sláviť ako sviatky narodenia Ježiša Krista...“, prečo advent trvá 4 nedele, aká bola cesta vianočného stromčeka až po dnešnú podobu...Súčasťou výstavy je aj ukážka keramických vianočných ozdôb a lampášov.

Mgr. Ľubica Ligocká - manažérka pre výtvarníctvo, KKS v Čadci