Skanzen Vychylovka

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

skanzen vychylovka uvod2

kosecke dni09Príďte si zmerať sily v kosení trávy a vyskúšať svoju zručnosť a šikovnosť v celoslovenskej súťaži, ktorá sa koná v nedeľu 30. júna 2019 v Skanzene Vychylovka - Nová Bystrica.

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Vás srdečne pozýva na XII. ročník celoslovenskej súťaže v kosení trávy. Súťaž, ktorá sa nesie pod názvom „Na zelenej lúke kopa sena“, sa bude konať dňa 30. júna 2019 v Skanzene Vychylovka - Nová Bystrica. Dúfame, že si prídete i tento rok zmerať svoje sily, šikovnosť, zručnosť a vyskúšate si svoje schopnosti.

Program:

Od   9.30 - 10.30 hod. registrácia súťažiacich

Od 10.30 -  súťaž v kosení

Ukončenie súťaže a vyhlásenie výsledkov bude podľa počtu súťažiach.

Štatút XII. ročníka celoslovenskej súťaže v kosení trávy

„Na zelenej lúke kopa sena“

Hlavný organizátor:

Kysucké múzeum v Čadci

Spoluorganizátor:

Žilinský samosprávny kraj

Miesto konania:

Skanzen Vychylovka – Nová Bystrica

Termín podujatia:

1. júna 2019

Poslanie podujatia:

- Prezentácia tradičného kosenia trávy

- Priateľské stretnutie koscov z celého Slovenska

- Prezentácia zručnosti a rýchlosti pri kosení pred návštevníkmi

- Sprievodným tematickým vystúpením folklórnej skupiny priblížiť zvyky a tradície pri prácach na lúkach

Podmienky účasti v súťaží:

- Súťažiaci musí mať svoju kosu, kosisko, osličku, ostrák

- Náhradná kosa sa môže použiť pri zjavnom poškodení / polámanie, rozštiepenie, vyhnutie/

- Súťažné polia budú označené číslami a pokosenými pásmi

- Súťažná plocha pre ženy je 0,25 ára / 5x5 m/

- Súťažná plocha pre mužov je 0,50 ára / 10x5 m/

Kategórie:

• A/ muži od 18 do 60 rokov
  • B/ muži nad 60 rokov
  • C/ ženy
  • D/ deti

Priebeh súťaže:

• Súťažiť sa začne na povel „ Pripraviť sa pozor štart“
  • Po ukončení kosenia súťažiaci položí kosu a zdvihne ruku
  • Odborná porota zhodnotí rýchlosť pokosenia vyčlenenej plochy a kvalitu pokosu
  • Pri rovnakom výsledku sa o víťazovi rozhodne po pokosení vyhradenej ploche o rozmere 2x5 m

Odborná porota:

Odbornú porotu menuje riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci. Porota bude mať 3 členov z oblasti poľnohospodárstva. Porota rozhodne o udelení cien v jednotlivých kategóriach.

Ocenenia:

Odborná porota udelí v každej kategórii tri ceny: 1., 2., 3., miesto.

Víťazi budú ocenení  cenami a diplomom.

Súťažiaci sa môžu prihlásiť telefonický, e-mailom do 29. júna 2019, osobne v deň súťaže pri prezentácii len výnimočne, nakoľko treba pripraviť súťažne políčka !!!

Kontakty:

Adresa: Darina Hnidková

Kysucké múzeum v Čadci

Moyzesova 50

02201 Čadca

Tel. 041/4321386

Skanzen Vychylovka – Nová Bystrica

Tel: 041/4397219

MVDr. Miloš Jesenský, PhD.

riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci