Skanzen Vychylovka

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

skanzen vychylovka uvod2

kuchyna slivecnikOchutnať sladké dobroty a pozrieť si kultúrny program, ktorý pripravila Folklórna skupina Zborovanka zo Zborova nad Bystricou, môžete v nedeľu 8. septembra 2019 v Skanzene Vychylovka.

Kulinárska turistika sa vo svete stáva čoraz populárnejšou. Kto „zabrúsi“ do Vychylovky, ochutná nielen chutné sladké dobroty, ale aj kus kysuckej minulosti. Kysuce nikdy nepatrili k bohatým krajom, no tunajšie gazdinky si vedeli poradiť a vyčarovať dobroty aj z mála. Keď nebolo mäsa či zeleniny, vymýšľali rôzne múčne jedlá. Varili halušky, posúchy, kaše a piekli chutné koláče. Avšak, naši starí rodičia nezabúdali ani na dni sviatočné, kedy si pripravovali sladké pochúťky. Počas sviatkov a pri významných rodinných udalostiach piekli koláče, ktoré si vychutnali v kruhu svojich najbližších. Práve niektoré zo sladkých jedál Vám ponúkneme v nedeľu. Na podujatie Vás všetkých srdečne pozýva Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Rýchly a lacný recept na sladkú polievku:

Suroviny: 20 dkg kyslých sliviek, 15 dkg zemiakov, čierne korenie, soľ, voda

Postup:1,5 l vody dáme variť spolu so slivkami. Keď sú slivky skoro uvarené, pridáme zemiaky a spolu to dovaríme. Polievku zahustíme zásmažkou, ktorú urobíme z hladkej múky a masti.

Darina Hnidková, Kysucké múzeum v Čadci