Skanzen Vychylovka

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

skanzen vychylovka uvod2

kuchyna kapustova s fazulou V nedeľu 22. septembra 2019 bude v Skanzene Vychylovka prezentácia spracovania kapusty a ochutnávka kapustových jedál. S programom "Dlávenie kapusty" vystúpi Folklórna skupina Vrabčiar z Krásna nad Kysucou.

„Surová či kvasená, pre zdravie je stvorená“ –  pravdivé heslo, ktoré neklame nikoho z nás a každý to vie. Určite ste zaradili do svojho jedálnička jedlá z kapusty pripravené na rôzne spôsoby, ktoré vám veľmi chutia. V skanzene vo Vychylovke Vám ponúkame podujatie, v ktorom sa dozviete ako sa pripravovala kapusta do suda na zimné uskladnenie, rôzne žartovné príbehy, ktoré žienky zažili počas práce pri spracovaní kapusty, nebudú chýbať jedlá z kapusty a kultúrny program v podaní FS Vrabčiar z Krásna nad Kysucou. Program začína o 13.30 h na pódiu pri objekte Krčma z Korne.

Starí Rimania na ňu nedali dopustiť a kapustu považovali za všeliek. Dokonca verili, že jej šťava zmierňuje príznaky opitosti. Kapusta má však aj mnohé iné klady, o ktorých ste možno ešte nepočuli. Vedeli ste napríklad, že pomáha proti demencii a má dvakrát viac vitamínu C ako majú citróny. Pestovali ju i Kelti a od nich sa to naučili Slovania, ktorí zistili, že kapusta sa dá nakladať. Pre jednoduchú úpravu a dlhú skladovateľnosť sa veľmi rýchlo stala jednou z hlavných zložiek potravy. Kapusta sa postupne šľachtila a dnes si môžeme pochutnávať na mnohých odrodách bielej a červenej kapusty. Medzi najbežnejšie druhy patrí hlávková kapusta, potom je to čínska a pekinská kapusta.

Jesennú nedeľu plnú krásnych zážitkov pre Vás pripravilo Kysucké  múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj.

Darina Hnidková, Kysucké múzeum v Čadci