Múzeum kysuckej dediny

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

skanzen vychylovka uvod2

101069696 146420416953696 6650791166054760448 oKysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, od 7. júna, spúšťa prevádzku Historickej lesnej úvraťovej železnice podľa výlukového cestovného poriadku.

Chod železnice bude zatiaľ v skrátenom, obmedzenom režime. Premávať bude v pravidelných intervaloch zo Stanice Skanzen po priecestie pri Usadlosti u Hruškuliaka a späť (kyvadlová doprava). „Tešíme sa, že sa nám podarilo spojazdniť túto časť trate za pomoci všetkých pracovníkov múzea, ktorí niekoľko týždňov pracovali na výmene starých podvalov a pripravovali trať na ďalšie práce. Zároveň stále pokračujeme na rekonštrukcii aj ďalšej časti trate a to až do Stanice Chmúra. O sprístupnení ďalšieho úseku budeme včas informovať. Veríme, že to bude čoskoro, keďže vieme, ako sa na túto atrakciu naši návštevníci tešia. Pre nás je to veľký úspech, za ktorým je obrovské množstvo práce. Sme radi, že už najbližší víkend sa ľudia odvezú aspoň na tejto časti trati,“ povedala Helena Kotvasová, riaditeľka Kysuckého múzea v Čadci.

Jazda bude podliehať všetkým hygienickým opatreniam, ktoré platia v celom Múzeu kysuckej dediny. Dodržaný bude odstup od jednotlivých návštevníkov, platí aj povinnosť mať rúško, alebo inú alternatívu prekrytia úst a nosa. „V nedeľu sa tešíme obzvlášť na malých návštevníkov, pre ktorých sme si pripravili kvíz a malú odmenu. Veríme, že najväčším prekvapením bude aj pre malých návštevníkov odviesť sa na Historickej lesnej úvraťovej železnici cez malebnú kysuckú prírodu,“ doplnila Alexandra Janigová, hovorkyňa Kysuckého múzea v Čadci.