Múzeum kysuckej dediny

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

skanzen vychylovka uvod2

Kuchyna starych materiAk navštívite najbližšiu nedeľu Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke, tak budete môcť ochutnať kysucké dobroty a zoznámiť sa s tým, ako žili naši predkovia. Počas dňa sa budú v múzeu pripravovať  tradičné kysucké jedlá v rámci obľúbeného podujatia Kuchyňa starých materí.

Návštevníci tak môžu ochutnať kapustniaky, halušky a nebudú chýbať ani tradičné zemiakové placky. Príďte si na nich pochutnať v nedeľu 5. júla do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke. Ako iste viete, tak Kysuce nikdy nepatrili k bohatým krajom, no tunajšie gazdinky si vedeli poradiť a vyčarovať dobroty aj z mála. Keď nebolo mäsa či zeleniny, vymýšľali rôzne múčne jedlá. Varili halušky, kaše  a piekli chutné koláče a posúchy. Vrátime sa spoločne s vami do týchto čias.

Pobyt si môžete spestriť jazdou na Historickej lesnej úvraťovej železnici, ktorá je najväčším skvostom a národnou kultúrnou pamiatkou na Slovensku. V stanici Skanzen vám ponúkame výstavu zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci, pod názvom Drotári a drotárstvo a v Raganovom mlyne banerovú výstavu Vlaky s vôňou dreva a makety vláčikov Miroslava Poláka.