Múzeum kysuckej dediny

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

skanzen vychylovka uvod2

DSCN6665Ak vás zaujíma starý dedinský spôsob prania bielizne, chcete vidieť s akým náradím a spôsobom sa niekedy pralo na potoku, tak určite nevynechajte podujatie Na potôčku šaty prala, ktoré sa uskutoční 9. augusta 2020 o 13. hodine v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

S pásmom sa vám predstaví Folklórny súbor Makovanka  priamo na potoku. Ukážu vám staré pracie piesty, ktorými sa tĺkla bielizeň  v tečúcej vode, predvedú zvyky spojené s praním na potoku pri usadlosti U Hruškuliaka. Pri tejto ženskej činnosti použijú dobové náradia rôzne korytá, či rumple a tak, ako aj za starých čias, zaspievajú popri práci ľudové piesne.  V minulosti sa veľké pranie, do ktorého sa zapojila celá dedina, robilo zvyčajne niekoľkokrát do roka a aj keď išlo o ženskú prácu, tak nechýbali ani muži a to hlavne pri nosení prádla, nanosení vody, alebo pri vysekávaní ľadu. Pravidelnosť prania až do polovice 20. storočia súvisela najmä s množstvom bielizne, ktorú mala rodina k dispozícii.

Ako prací prostriedok sa dlho na slovenských dedinách používal  lúh, ktorý si vyrobili  z popola. Bielizeň sušili na slnku, alebo v zime na mraze, čím dochádzalo k bieleniu.

Toto, ale ešte omnoho viac sa dozviete na podujatí venovanému ženským prácam. Tešíme sa na vašu návštevu.