Už od januára 2010 Kysucké múzeum v Čadci spolupracuje s cezhraničným partnerom na implementácii projektu „Múzeum deťom“, ktorý  je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013. Na spolufinancovaní projektu sa podieľa Žilinský samosprávny kraj - zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci.

Aj vďaka získaným finančným prostriedkom sa zástupcovia Kysuckého múzea v Čadci pravidelne stretávajú so zástupcami poľského partnera - gminou Strumień. Partnerská dohoda k projektu bola medzi partnermi podpísaná už v júni minulého roku.

Od tej doby sa cezhraniční partneri už niekoľkokrát stretli na pracovných stretnutiach. Predmetom spoločných pracovných stretnutí je predovšetkým príprava troch spoločných kultúrno-spoločenských podujatí. Účastníkmi podujatí budú deti Materských škôl z gminy Strumień a Materskej školy vo Vychylovke. Celkom sa podujatí zúčastní okolo 300 detí. Okrem pripravovaných kultúrno-spoločenských podujatí sa v rámci mikroprojektu vybuduje pre deti v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke minipark zábavy a oddychu, kde sa deti môžu zabaviť. Spoločné cezhraničné stretnutia s partnerom dávajú priestor pre plánovanie aj nových spoločných projektov. S týmto účelom oslovili zástupcovia poľského partnera z gminy Strumień Kysucké múzeum v Čadci s troma vlastnými projektovými zámermi. Niektoré z nich zástupcov Kysuckého múzea v Čadci oslovili, preto sa partnerská spolupráca medzi inštitúciami  dvoch susedných štátov bude aj naďalej rozširovať. Spoločné projekty cezhraničných partnerov budú aktuálne už v druhej výzve Fondu mikroprojektov v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013.

Darina Hnidková, koordinátor projektu

Sample Image