logo_sr_cr
maj- Otvorenie brán skanzenu a železnice

- Slávnostné zakúrenie v parnej lokomotíve

- Stavanie mája

- Svätá omša

- Kuchyňa starých materí

„Stavanie mája je zvyk a tradícia viažuca sa k prvému máju spojená s hudbou spevom a tancom. Tento zvyk je na Kysuciach uchovávaný dodnes na základe starobylej tradície, podľa ktorej máje – z kôry olúpané smreky s ozdobeným stromčekom - stávali mládenci dievčatám posledného apríla vždy v noci a potom spievali pieseň, ktorou dievča zobúdzali:

„Stavaj dievča hore, staviame Ti máje. Ak hore nevstaneš mája nedostaneš.“

Každá dievka mala pripravené krepové farebné stužky, alebo papieriky, ktorými stromček ozdobila. Pri stávaní mája mládenci hrali na heligónke spievali a tancovali. Máj nestavali iba tým dievkam, ktoré sa previnili, alebo na zábave odmietli tancovať a chlapci im dali „vyhrať marš“.

Ak si chcete vychutnať prebúdzanie sa prírody zo zimného spánku, príďte do Múzea kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka, ktoré po zimnej prestávke opäť začína slúžiť verejnosti. Dňa 6. mája 2012 sa po polročnej prestávke opäť otvoria brány týchto expozícií Kysuckého múzea. Návštevníci, ktorí zavítajú na otvorenie sezóny Múzea kysuckej dediny a Historickej lesnej úvraťovej železnice, čaká bohatý kultúrny program:

9.00 hod.  Otvorenie brán skanzenu a slávnostné zakúrenie v parnej lokomotíve

12.00 hod.  Stavanie mája pri základnom kameni v podaní Folklórneho súboru Drevár z Krásna

nad Kysucou a hosťujúceho folklórneho súboru Mionší z Dolní Lomné.

12.45 hod. Krojovaný sprievod  folklórnych  súborov od základného kameňa  do Kaplnky Panny
                 Márie Ružencovej

13.00  hod. Slávnostná svätá omša

14.00 hod. Účinkovanie Folklórneho súboru Drevár z Krásna nad Kysucou a folklórneho súboru
                 z Českej republiky

Počas celého dňa Vám ponúkame Kuchyňu starých materí – tradičné ľudové jedlá, ktoré budeme pripravovať priamo v objektoch na dobových peciach.

Kysucké múzeum v Čadci podujatie "Máj, máj, máj, zelený....", na ktoré Vás srdečne pozýva a praje krásny slnečný deň, pripravilo vďaka finančnej podpore v rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“.Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Na spolufinancovaní sa podieľa aj zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci - Žilinský samosprávny kraj.

Darina Hnidková

koordinátor kultúrnych aktivít