logo_sr_cr

 

Pozvánka na podujatie- svadobné zvyky a tradície

- prezentácia v podaní folklórnych súborov zo Slovenska a Česka

 

      „Muž a žena sú dve noty, bez ktorých struny ľudskej duše nevydajú správny a plný akord.“

 (G.Mazzini)

  

 

 

     "Jednou z najkrajších a najpôsobivejších ceremónií je obliekanie nevesty. V tomto obrade je veľa tajuplnosti, ktorá sa ešte väčšmi umocňovala tým, že prebiehala vo svetlici len za prítomnosti zasvätených. Čepiec zakladali neveste dievčence, ale na obliekanie dohliadali aj ženy. To oni jej vkladali do topánky hrach, aby ľahko rodila, do rúk zázračnú byľ, ktorá keď ju potajme zastrčila nastávajúcemu pod halenu, chránila mladuchu pred hnevom muža. Keby ju chcel biť, načisto by mu skľaveli ruky..."

Karol Fajth: Taká veru svadba na Kysuciach bývala...

 

     Svadobný deň si vyslúžil prívlastok najkrajší, najdôležitejší či najzodpovednejší okamih v živote človeka. Svadba - to je určitý prechod z jedného stavu do druhého, rozlúčenie sa s doterajším spôsobom života, s rodičmi, rodinou, blízkymi i rovesníkmi a vstup do života nového, do novej rodiny, k novým výzvam a povinnostiam. Svadobné obrady patria oddávna k najväčším rodinným udalostiam. Dňa 17. júna 2012 si v podaní Folklórnej skupiny Ozvena z Čierneho a Folklórneho súboru Jackové z Jablunkova z Českej republiky pripomenieme  zvyky a obyčaje našich predkov, ktoré sa so svadbou v minulosti spájali. Niektoré z nich pretrvávajú dodnes, a tie, ktoré sa nám v súčasnosti môžu zdať trochu komické alebo originálne, mali v danej dobe hlboký zmysel a symbolický charakter.

Program:

12. 00 hod. Účinkovanie FS Ozvena pri objekte Do Potoka

12.00 hod. Účinkovanie FS Jackové pri objekte U Rybov

13. 00 hod. Svadobný sprievod Folklórnych skupín od objektu U Poništa na ceste k pódiu

13. 30 hod. Účinkovanie  folklórnych súborov na pódiu  pri objekte Krčma z Korne      

 

Kysucké múzeum v Čadci uvedené podujatie, na ktoré Vás srdečne pozýva a praje všetkým návštevníkom  krásny zážitok a spomienky na časy minulé. Toto podujatie sa pripravilo vďaka finančnej podpore v rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“. Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Na spolufinancovaní sa podieľa aj zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci - Žilinský samosprávny kraj.

D.H. Kysucké múzeum v Čadci