Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/stories/stories/projekty/SR_CR/kulturne_hodnoty/august2

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/stories/projekty/SR_CR/kulturne_hodnoty/august2

thumb_dozinky06- dážď neodradil milovníkov folklóru

- hlavný program Dožiniek pod strechou Staničky

„Folklór je most, ktorý spája ľudí z rôznych brehov, je prístav, ktorý zabíja smútok a maže  starosti...“

Áno, folklór  je most, ktorý spája ľudí z rôznych brehov a patrí  nie len na Slovensku, ale aj v iných štátoch medzi najväčšiu pýchu krajiny. Každá oblasť, mesto, dedina, obec má svoj vlastný charakter a svoj vlastný folklór - kroje, hudbu, piesne, architektúru, zvyky, tradície, tance, nárečie. Kysucké múzeum v Čadci umožňuje širokej verejnosti predstaviť formou rôznych podujatí prezentovaných v Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka práve folklór aj z iných štátov. Dňa 26. augusta 2012 mali návštevníci skanzenu možnosť zoznámiť so zvykmi a tradíciami počas dožiniek u nás na Kysuciach a v Česku  vďaka mikroprojektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.

Ani dážď neodradil milovníkov folklóru, ktorí si prišli  zaspomínať na minulosť. Pochmúrne mračna sa preháňali ponad dolinu Chmúra a hustý dážď neumožnil vycifrovaným folklórnym súborom predstaviť sa návštevníkom so svojim programom v plnej paráde priamo pri objektoch. Toto však neodradilo FS Zaolzi z Jablunkova z Českej republiky a Detský folklórny súbor Oščadnička z Oščadnice predviesť pestrosť krojov v krojovanom sprievode  skanzenom ku Kaplnke Panny Mária Ružencovej, kde sa konala svätá omša. Pódium pri objekte Krčma z Korne  nahradil  novootvorený objekt Stanička, nakoľko dážď stále neutíchal. Folklórne súbory boli neoblomné a dokázali svojím bohatým kultúrnym programom i v tomto počasí spríjemniť návštevníkom chvíle strávené v skanzene a priblížiť im bohatstvo folklórneho umenia. Na príprave a realizácii sa podieľalo Kysucké múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj.

Darina Hnidková

Kysucké múzeum v Čadci