logo_sr_cr

thumb_jesen2 -  Piate podujatie v rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“.

-  Opäť k nám zavítajú hostia z Českej republiky.

Matka Príroda je známa čarodejnica. Oddávna čaruje celý rok s prírodou. Nastáva čas keď si začína obliekať pestrofarebné  šaty zdobené pestrofarebnými kvapôčkami rosy. Jeseň je krásne ročné obdobie. Či je uplakaná, alebo vysmiata od ucha k uchu. Vždy sa nájde čo poteší.  Návšteva prírody a prechádzky po nej sú  v tomto ročnom období najkrajšie, ale netreba zabúdať ani na jesenné práce, ktoré sú veľmi dôležité, aby sa polia, záhrady pripravili na zimný spánok.

Kysucké múzeum v Čadci pripravuje v Múzeum kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka (GPS súradnice: Latitude: 49º 22' 55,424″ N, Longitude: 19º 5' 40,260″ E) v poradí už piate podujatie v rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“. Toto podujatie sa nesie pod názvom „Jeseň na dedine“ a je zrealizované vďaka  mikroprojektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.

Dňa 23. septembra 2012 pestrofarebný jesenný skanzen ožije spevom, tancom a hudbou.  V programe  od 13.00 hod. na pódiu Krčma z Korne bude opäť účinkovať hosť z Českej republiky, Folklórny súbor  Oldrzychowice z Třinca, ktorý vo svojom programe predstaví autentické tešínske zvyky, tance, piesne a kroje horskej a nížinnej oblasti Tešínska. Slovensko zastúpi Folklórna skupina Staškovanka zo Staškova s programom „Jeseň na dedine“ – prezentácia prác na dedine počas jesene – príprava na zimu. V objektoch sa opäť rozkúria dobové pece, budú sa na nich pripravovať tradičné ľudové jedlá  starých mám, na ktorých si pochutí nejeden návštevník. Ponúkame vám jazdu vláčikom na Historickej lesnej úvraťovej železnici a  obdivovať dolinu Chmúra oblečenú do pestrofarebných šiat. Jesenné počasie je nevyspytateľné. V prípade dažďa sa program  presunie z pódia pri objekte Krčma z Korne do novootvoreného objektu „Stanička“.

Na príprave podujatia sa podieľal Žilinský samosprávny kraj, zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci.

Darina Hnidková

Kysucké múzeum v Čadci