logo_sr_cr

thumb_DSCN1866Mesiace september a október jednoducho patria  k jeseni, ktorá je najkrajším  obdobím v roku.  Jej jedinečná krása spočíva v pestrosti, rozmanitosti a farebnosti. A práve v týchto mesiacoch  Kysucké múzeum v Čadci  pripravilo v Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka  podujatia viažuce sa práve k tomuto obdobiu. Dvadsiaty tretí september patril už v poradí piatemu podujatiu pripravovanému v rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“, ktorý je zrealizovaný vďaka  mikroprojektu, spolufinancovaným Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.

Jeseň na dedine nám vo svojom  programe priblížil folklórny súbor Oldrzychowice z Třinca z Českej republiky a Folklórna skupina Staškovanka zo Staškova prezentujúca Slovensko. Lúka pri objekte Do Rybov sa zaplnila od 13.00 hod. členmi FS Staškovanka a zvedavými návštevníkmi, ktorí mali možnosť započúvať sa do nádherných kysuckých piesní a ľubozvučných tónov heligónky. Pódium pri objekte Krčma z Korne patril od 13.30 hod. Folklórnemu súboru Oldrzychowice, ktorý svojou temperamentnosťou, farebnosťou krojov a autentickými zvykmi, tancami a piesňami z oblasti Tešínska nadchol nejedného  návštevníka. Práce na jeseň a prípravu na zimu nám priblížila vo svojom programe Folklórna skupina Staškovanka zo Staškova. Okrem kysuckých piesní a tajuplných melódií heligónky spojenými s humorným rozprávaním predviedli šikovnosť a pracovitosť kysuckého ľudu ukážkami: lúskaním strukovín, plátaním vriec a plachiet, hrabaním lístia a opravou poľnohospodárskeho náradia. Okrem kultúrneho programu a teplých slnečných lúčov si návštevníci pochutnali na tradičných ľudových jedlách, ktoré boli pripravované priamo v objektoch na dobových peciach. Sviatočný deň si obohatili  zároveň aj jazdou na vláčiku Historickej lesnej úvraťovej železnice, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, klenotom a zároveň aj pýchou Kysúc a Slovenska. Podujatie pre návštevníkov pripravilo Kysucké múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj.

Darina Hnidková

Kysucké múzeum v Čadci