logo_sr_cr

 

thumb_DSCN1983V rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“ pripravila príspevková organizácia Kysucké múzeum v Čadci vo svojej expozícii Múzeum Kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovka, prezentáciu odchodu regrútov na vojnu, odobranie sa od rodičov a rozlúčku s kamarátmi pod názvom „Regrúti, regrúti už je Vám čas...“ s programom:

  • 13.00 hod. Účinkovanie FS Vajčovci – Horný Vadičov a DFS Vonička – Havířov – Město pri objekte Stanička
  • 14.00 hod. Účinkovanie FS Vajčovci – Horný Vadičov  a DSF Vonička – Havířov – Město pódium pri objekte Krčma z Korne


Uvedené podujatie sa konalo dňa 7.októbra 2012, na základe ktorého koordinátori museli pre veľmi nepriaznivé počasie premiestniť stanovený program do objektu Stanička. Oslovené folklórne súbory pripomenuli nostalgickú atmosféru, kedy regrúti prichádzali z každej obce na odvod. Povinná základná vojenská služba vznikla a bola zavedená za čias Rakúsko–uhorskej monarchie. V Staničke na Vychylovke predstavili folklórne súbory programy, v ktorých zazneli regrútske a vojenské piesne, spomienkové rozpravy o odvodoch a rukovaní na vojenčinu.      

Folklórne súbory predstavili a hlavne priblížili vtedajšie zvyky pospolitého slovenského ľudu, spojené s vytvorením nového manželského páru a symbolicky pripomenuli dobu časti života na Kysuciach.

Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Na spolufinancovaní projektu sa podieľa Žilinský samosprávny kraj - zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci.

Ingrid Ticháková

koordinátor projektu