Medzinárodná spolupráca Kysuckého múzea a Múzea Těšínska naďalej pokračuje. Dôkazom toho je ďalšie úspešné podujatie, ktoré prinieslo návštevníkom ľudovú tvorbu spoza českých hraníc i prezentáciu dvoch folklórnych súborov z Kysúc. V nedeľu, 11. júla 2010 sa v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke uskutočnil veľkolepý kultúrny program s názvom Pozdrav od susedov. Krásne slnečné počasie prilákalo do skanzenu vyše štyristo návštevníkov. Realizácia podujatia bola možná vďaka finančnému príspevku spolufinancovaného Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Na spolufinancovaní projektu „Spomienky na minulosť slovensko-českého pohraničia" sa podieľa zriaďovateľ Kysuckého múzea - Žilinský samosprávny kraj. Pozdrav od susedov bola folklórna slávnosť prezentujúca návraty ku klenotom ľudu v lone prírody. V tomto duchu sa stretnli nadšenci tradičnej ľudovej kultúry. Využitím jedinečného neopakovateľného ľudového umenia a ešte živého folklóru v podaní amatérskych folklórnych skupín z domáceho a cezhraničného regiónu boli návštevníkom predstavené tradičné ľudové zvyky, piesne a tance.

Program Pozdrav od susedov sa niesol v duchu uvoľnenej atmosféry a plnohodnotných vystúpení folklórnych súborov. Poobede, o trinástej hodine ako prvý súbor spomedzi účinkujúcich vystúpil Detský folklórny súbor Valašek z Kozlovic z Českej republiky. Milým, detským prednesom, spevom a tancom si tak získali srdce nejedného návštevníka. O 13.45 hodine sa predstavil naopak súbor zo Slovenskej republiky, z Čadce a to Detský folklórny súbor Kelčovan. A tak ďalšiu pol hodinu pokračovali detské vystúpenia v podaní talentovaných detí. Neskôr, o 14.30 hodine návštevníkom priblížili české ľudové piesne a tance účinkujúci z Folklórneho súboru Górole, z obce Mosty u Jablunkova z Českej republiky. Svojím živým, vtipným programom tak vyčarovali na tvárach úsmev každému návštevníkovi. Posledným z pomedzi štyroch folklórnych súbor svoju tvorbu, šikovnosť a nadanie predstavil o 15.15 hodine Folklórny súbor Kysučan z Čadce. Návštevníci z podujatia odchádzali plní dojmov z folklórnych vystúpení a s vedomosťami o súboroch spoza hraníc.

Sample Image

FS Goróle z Mostou u Jablunkova (ČR)
Sample Image
DFS Kelčovan z Čadce (SR)