Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke sa v nedeľu, 5. septembra 2010 uskutočnila zaujímavá prezentácia ľudových výrobcov. V rámci prebiehajúceho projektu „Spomienky na minulosť slovensko-českého pohraničia“ sa nedeľný deň zmenil na deň plný ukážok remesiel z dôb prastarých mám a otcov. Hlavnú úlohu tu zohrali ľudoví výrobcovia z českých obcí Mosty u Jablunkova a Jablunkov. Svoje tradičné remeslá predviedla keramikárka, rezbár a čipkárka. Za slovenskú stranu vystúpili košikár, drotár a kováč. Na spríjemnenie zhoršeného počasia a zlepšenie nálady hrala Ľudová hudba Kysucký prameň z Oščadnice vedená pod taktovkou Jozefa Smolku. Ľudoví výrobcovia umožnili všetkým návštevníkom vyskúšať si výrobu košíkov, vystrúhať si z kúska dreva rôzny tvar, odrôtovať hlinenú nádobu alebo na hrnčiarskom kruhu vytvoriť misu, či vázu. Vďaka projektu mohlo vzniknúť toto výnimočné podujatie "Návrat k remeslám starých otcov a materí ", ktoré priblížilo tvorbu nielen slovenských ľudových výrobcov, ale i výrobcov z Českej republiky. Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom, ktorého spolufinancovanie zabezpečuje i Žilinský samosprávny kraj – zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci.

Lenka Jancová, Kysucké múzeum v Čadci

Sample Image