zsk_logo   logo fpu02   logo_km_horizontal

V rámci podprogramu 5.4.1. Odborné ošetrenie zbierkových fondov sa Kysuckému múzeu v Čadci podarilo vďaka získanej dotácii z Fondu na podporu umenia, ako aj príspevku od zriaďovateľa, Žilinského samosprávneho kraja, podarilo v Skanzene Vychylovka úplne vymeniť dve strechy na objektoch ľudovej architektúry v usadlosti u Hruškuliaka.

Zub času a neľútostné prírodné pomery panujúce v doline Chmúra zanechali následky na drevenej šindľovej streche stodoly a maštale so sýpkou, a preto bolo potrebné pristúpiť k ich funkčnej výmene. Vďaka novému drevenému šindeľu, ktorý sa stihol vymeniť ešte pred blížiacou sa zimou v novembri 2018, sa podarilo ochrániť nielen samotné stavby pochádzajúce z už dnes neexistujúcej zatopenej obce Riečnica, ale i zbierkové predmety. Táto nová strešná pokrývka bude na niekoľko rokov odolávať nepriazni počasia a zlepší technický stav kultúrno-architektonických pamiatok Skanzenu Vychylovka.

"Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a bol spolufinancovaný z finančných prostriedkov Žilinského samosprávneho kraja."

Výška pridelenej dotácie z Fondu na podporu umenia bola 15 000 €.