Špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc.
Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou CHKO Kysuce.
Expozície prezentujú dejiny Kysúc od najstarších lovcov mamutov cez vek Juraja Turzu až po storočie kozmických letov.
Kaštieľ zo 16. storočia je jednou z mála renesančných pamiatok na Kysuciach. Expozície zamerané na Meštianske bývanie na Kysuciach a dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek.
Zachovaná a funkčne obnovená časť bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice (KOLŽ). Tvorí organickú súčasť Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke.
Kým na začiatku mája sa po Kysuciach stavali májové stromy, teraz prichádza čas na ich váľanie. Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo na poslednú májovú nedeľu v Múzeu kysuckej dediny program Váľanie mája.
Kysucké múzeum pripravilo pre všetkých milovníkov úžitkového umenia, jemnosti a pôvabu výstavu porcelánu Krehká krása, ktorá sa koná v Kaštieli Radoľa od 8. 5 – 18. 9. 2022.
Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke na nedeľu 22.5.2022 podujatie venované drotárskemu remeslu.
Ľudia na dedine žili stáročia v každodennom rytme, ktorý pod vplyvom zvykov a povier vytvoril charakteristickú ľudovú kultúru. Snáď najcharakteristickejším javom súvisiacim s príchodom jari na dedine boli a aj sú práce na poliach či v záhradách. Hoci sa agrárny rok začínal už v marci, v niektorých regiónoch napr. na Kysuciach to bolo kvôli klimatickým podmienkam neskôr. Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo na nedeľu 15.mája 2022 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke podujatie s názvom Jar na dedine.