zeleznickaOd 16. septembra štartuje Týždeň dobrovoľníctva, do ktorého sa môže zapojiť naozaj každý až do 22. septembra. Jednou z 15 aktivít je aj čistenie okolia Historickej lesnej úvraťovej železnice, ktoré sa uskutoční 16. septembra v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

117252408 175054127423658 3936359151883969302 oKysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vyhlasuje fotografickú súťaž pod názvom Život dreva.

Uniforma príslušníka Česko-slovenskej domobrany v Taliansku patriaca Pavlovi Halgašíkovi. V zbierkovom fonde Kysuckého múzea v Čadci sa nachádza viacero hodnotných a zaujímavých predmetov. Medzi militáriami, čo sú zbierkové predmety dokumentujúce dejiny vojenstva, je nepochybne najvzácnejším artefaktom pomerne dobre zachovaná uniforma príslušníka Česko-slovenskej domobrany v Taliansku pochádzajúca z obdobia prvej svetovej vojny.

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sa stalo hlavným cezhraničným partnerom žiadosti o dotáciu v individuálnom mikroprojekte Interreg PL-SK, ktorý v prípade úspechu prispeje k organizovaniu podujatí, konferencií a kultúrnych akcií na poľsko-slovenskom pohraničí.

Žilinský saOSOBNOST2020 180x180mosprávny kraj opäť po roku ocení významné osobnosti. Tipy na tohtoročných laureátov na najvyššie krajské ocenenie môže predkladať široká verejnosť do konca augusta do 31. augusta 2020.

P3070948

V piatok 31. júla 2020 sa v Kysuckom múzeu v Čadci uskutočnilo prvé prípravné pracovné stretnutie s hlavným českým partnerom projektu „Koľajnice nás spájajú“ – Slezskými zemskými dráhami.

Postriebrená šperkovnicaNa základe projektu, finančne podporeného Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, bola v roku 2007 do zbierkového fondu Kysuckého múzea v Čadci získaná šperkovnica, ktorú v roku 2005 zhotovil umelecký drotár Juraj Šerík z Čadce.

Onova Cholvárok 1Cholvárky sú jedným z architektonických špecifík kysuckého regiónu. Ide o hospodárske stavby slúžiace na ustajnenie dobytka pasúceho sa na odľahlých podhorských lúkach a zároveň na ubytovanie pastiera.

IMG 4955Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci so ZO SZV Stará Bystrica, ZO SZV Kysucké Nové Mesto a RZ SZV Žilina zorganizovalo v nedeľu 12. júla podujatie Včelárska a sladká nedeľa.