dozinky-sprievod_pred_kaplnkouPrišiel čas, kedy na Kysuciach začal zber úrody z polí a príprava na tuhú zimu. Pri tejto príležitosti Kysucké múzeum v Čadci pripravilo v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke program, ktorý nám pripomenie čas dožiniek.
V nedeľu 1. septembra 2013 od 11.00 hod. vám zvyky a tradície pri dožinkách priblížia folklórne skupiny z Kysúc. V stodole u Hruškuliaka FS Dedovanka z Oščadnice vymnláti obilie a napečie voňavé posúchy. Richtárov dom U Poništa rozvonia domácim chlebom, ktorého výrobu a pečenie predvedie FS Makovanka z Makova. Prácu na poli v osade Do Potoka priblíži FS Vigľašanka z Olešnej a U Rybov FS Staškovanka zo Staškova nasúka porveslá.

Pestrosť krojov môžete obdivovať v sprievode folklórnych skupín skanzenom o 12.45 hod. Nedeľa bude slávená svätou omšou s poďakovaním za úrodu - chlieb náš každodenný o 13.00 hod. v Kaplnke Panny Márie Ružencovej. Na pódiu pri Krčme z Korne o 14.00 hod. vystúpi Folklórny súbor Drevár z Krásna nad Kysucou a folklórne skupiny z Makova, Staškova, Olešnej a Oščadnice. Počas celého dňa budú skanzenom rozvoniavať jedlá našich starých mám, pripravovanké v objektoch priamo na dobových peciach. Zruční remeselníci predstavia svoju tvorivosť formou výrobkov a parný rušeň vás povozí vo vyhliadkovom vagóniku na Historickej lesnej úvraťovej železničke, ktorá je skvostom nášho regiónu.

/Z výskumu obce Staškov/

Z posledných kláskov obilia žnice uvili veniec a ozdobil farebnými stužkami a ružičkami, ktoré boli vyrobené  z krepového papiera. Takto uvitý veniec niesli mládenec a  dievča v sprievode ostatných žencov a žníc ku gazdovi, ktorý bol v obci najbohatší a spievali pieseň:

„Gazda náš, gazda náš, daj že nám holdomáš, ak nám ho ty nedáš hneď hlavu dolu máš“.

Mládenec a dievča s vencom vkročili až do príbytku a takto vinšovali  gazdovi a gazdinej:

„A my vaši ženci už sme Vám dožali z vašich zlatých kláskov veniec sme uvili. Na jar sme zasiali v žatve pozbierali a v láske štedrosti sme Vám vymlátili. Koľko v tom venci je zŕn žita, toľko rokov vám prajeme žitia. By ste dlho žili a sa radovali a sto krát veselších dožiniek slávili. Obzvlášť zdravie, šťastie to Vám tu prajeme a po smrti kráľovstvo nebeské želáme.“

Žencov a žnice potom gazda častoval pálenkou a rôznymi domácimi pripravenými jedlami (upečeným chlebíkom, koláčmi, slaninou, klobásou...) Nechýbala hudba, tanec a spev, niekedy až do neskorých nočných hodín alebo do bieleho rána. Gazda zavesil veniec v dome nad dverami a použil ho, ak sa v dome vydávalo dievča. Pred príchodom ženícha ho dali  na hlavu družičke a tú predstavili ženíchovi, či je to tá pravá, keď si prišiel po nevestu na sobáš. Niektorí gazdovia veniec zavesili von pred dvere, aby aj vtáci mali obživu počas zimy.