den_deti_-_smolkoviaModrí škriatkovia „Šmolkovia“ nás zabávajú už vyše 51 rokov. Pre väčšinu detí či dospelých predstavujú modro-bielych kamarátov, s ktorými je vždy zábava. Prvýkrát sa objavili v roku 1958 a predstavte si, že 1. júna v nedeľu zavítali aj do Skanzenu vo Vychylovke.

„Jednoducho sme chceli urobiť deťom radosť a zaviesť ich do rozprávky o modrých postavičkách. Zamestnanci skanzenu sa rozhodli premeniť na Šmolkov a prekvapiť tým nielen deti, ale aj rodičov, ktorí sa rozhodli stráviť Medzinárodný deň detí v Skanzene. Uvítam každý dobrý nápad a samozrejme celý kolektív zamestnancov nemá problém   pomaľovať sa potravinárskou modrou farbou, poobliekať do kostýmov a vyraziť každý na svoje pracovné miesto: či je to rušňovodič, pokladnička, lektorka, brzdár, správca areálu...“

povedala Janka Berešová vedúca správy Skanzenu vo Vychylovke, ktorá predstavovala Tatku Šmolku.

Už od rána sa skanzen hemžil deťmi, ktoré netrpezlivo čakali na otvorenie súťaží, ktoré si pre deti rôznych vekových kategórií pripravili Štátne lesy SR, odštepný závod Čadca. Súťažne disciplíny ako napríklad: Výroba papierových masiek, Urob si svoj strom, Hmatová poznavačka, Popoluška, Strelnica, Nakŕmte veveričku a Chodule boli pripravené na novovybudovanom  náučnom chodníku, ktorý je pre deti veľkým prínosom a lákadlom do skanzenu. Návštevníci, ktorí  nesúťažili, mali možnosť povoziť sa na vláčiku ochutnať dobré jedlá starých materí a zaspomínať si na zvyk „Váľanie mája“, ktorý hudobne spestrila Ľudová hudba bratov Kováčovcov z Novej Bystrice.

Kaplnka Panny Márie Ružencovej sa ozývala nádhernými mariánskymi piesňami počas svätej omše, ktorá bola venovaná  práve našim deťom. Celodenný program nám spestrila skupina sokoliarov z Červeného Kameňa z Častej. Zvedavé očká detí sa bojácne dotýkali pohľadom po nádhernej sove, plamienke a po ďalších dravcoch, s ktorými sa pohrávali a zároveň robili odborný výklad členovia  sokoliarskeho dvora Artus.

Hoci náš program už počas svätej omše začal kropiť hustý dážď, deti s rodičmi vyčkali až na vyhodnotenie, odovzdanie darčekov a cien, ktoré nám poskytli sponzori, za čo im patrí veľké ďakujem. Nechýbal tradičný let nad Kysucami, víkendový pobyt  na chate Vyhňa, celoročné voľné vstupy do expozícií Kysuckého múzea, rôzne hry, tričká, knihy, sladkosti a iné prekvapenia. Ceny odovzdal riaditeľ Štátnych lesov  SR v Čadci Ing. Milan Berešík.

Tradičné podujatie, ktoré patrí naším ratolestiam, celkom navštívilo na Historickej lesnej úvraťovej železnici 677 cestujúcich, do skanzenu sa prišlo pozrieť 670 platiacich a 336 neplatiacich návštevníkov. Podujatie zrealizovalo Kysucké múzeum v Čadci, Žilinský samosprávny kraj a spoluorganizátorom boli Štátne lesy SR, odštepný závod Čadca.


Darina Hnidková, Kysucké múzeum v Čadci