kroje pozvanka01Kysucké múzeum v Čadci pozýva v piatok 12. januára 2018 o 15.00 hod. na vernisáž výstavy, ktorá je venovaná tradičnému odevu na Kysuciach, jeho spracovaniu a čisteniu. Výstava mapuje lokálne formy mužského, ženského a detského odevu.

Prostredníctvom kompletných odevov inštalovaných na figurínach z horných a dolných Kysúc, jednotlivých súčiastok, textov a obrazového materiálu oboznámi návštevníka s podobami ľudového odevu v minulosti.
K vystaveným exponátom zo zbierkového fondu etnológie Kysuckého múzea patria okrem kompletných odevov na figurínach aj osobitne vystavené súčiastky odevov, dokumentujúce ich rôznorodosť. Zo ženského odevu sú to rubáše, sukne, zástery, šatky a čepce. Z detského odevu sú to povojníky, sukne, čepčeky a lajbliky. Časť výstavy okrem odevu je venovaná bytovým a hospodárskym textíliám a náradiu, ktoré sa používalo pri spracovaní a čistení textilu. Fotografie dokumentujú podobu ženského, mužského a detského ľudového odevu na Kysuciach.
Kurátormi výstavy sú odborní pracovníci Kysuckého múzea v Čadci Mgr. Helena Kotvasová a Mgr. Martina Krkošková.