Kultúrnu verejnosť nielen v Brazílii, ale aj na celom svete šokovala v noci z 2. na 3. septembra správa o ničivom  požiari v Brazílskom národnom múzeu, ktorému padlo za obeť viac ako 20 miliónov zbierkových predmetov od archeologických nálezov až po historické memorabílie. Táto tragédia sa, našťastie, zaobišla bez strát na ľudských životoch, ale škody na kultúrnom dedičstve jednej z najväčších juhoamerických krajín predstavujú obrovskú tragédiu. V plameňoch totiž nenávratným spôsobom zmizlo dvesto rokov histórie, čo predstavuje ničím nenahraditeľnú stratu, podobnú, akú v dávnej minulosti predstavovalo vyhorenie Alexandrijskej knižnice v roku 48 pred našim letopočtom. Kolektív Kysuckého múzea v Čadci vyjadruje svojim kolegom v Rio de Janeiro spolupatričnosť a ľútosť nad touto udalosťou a aj pri tejto príležitosti si uvedomuje, aký význam majú pre existenciu národov hmotné doklady ich histórie, Slovenskú republiku nevynímajúc.

Miloš Jesenský, riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci