snr ms04V piatok dňa 6. 12. 2019 zorganizovali čadčianski matičiari spoločne so zástupcami Kysuckého múzea spomienkovú slávnosť na počesť pôsobenia Slovenskej národnej rady v Čadci.

Pripomenuli si tak udalosti spred 171. rokov, keď sa dnešné centrum Kysúc, ktoré bolo vtedy iba malým pohraničným mestečkom, stalo nakrátko v dňoch 4. – 6. decembra 1848 sídlom najvyššieho zastupiteľského orgánu Slovákov. Slovenská národná rada v týchto dňoch sídlila na fare čadčianskeho kňaza vdp. Františka Xavera Daniša, kde dňa 6. decembra vydali jej čelní predstavitelia Ľudovít Štúr a Jozef Miloslav Hurban výzvu k slovenskému národu. Kysučanom v nej vysvetlili ciele a požiadavky SNR a zároveň ich vyzvali do boja proti maďarskej revolúcií a za národné požiadavky Slovákov.

Tieto udalosti nepochybne patria k najvýznamnejším momentom čadčianskej histórie. Mestečko sa vtedy totiž nakrátko stalo akoby pomyselným hlavným mestom Slovenska a centrom významných politických udalostí. Matičiari si spoločne s múzejníkmi Martinom Turócim a Tomášom Adamčíkom tento historický medzník  uctili dôstojne, položením venca k pamätníku Slovenskej národnej rady  na Námestí slobody. Zástupca MO Matice slovenskej v Čadci a poslanec MZ Čadca Pavol Holeštiak pri tejto príležitosti zároveň v krátkom príhovore  pripomenul a vyzdvihol zásadný význam týchto udalostí.

Mgr. Martin Turóci, PhD.