fasiangy plagat„Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožúška zima mu bude.

Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem, dajte mi slaninky nech sa napasiem“.

• Fašiangový sprievod mestom Čadca
  • Tradičné pochovávanie basy

S takouto veselou  pesničkou chodili na fašiangy po dedine rôzne maškary, ktoré zabávali pocestných a zároveň navštevovali rodiny, ktoré ich obdarovali  slaninkou, pálenkou, chlebíkom, klobásami a inými dobrotami. Takto nazbierané dobroty si na večernej zábave vždy rozložili v krčme na stôl, pri ktorom hodovali a zabávali sa  len do polnoci, nakoľko na druhý deň  bola  Popolcová streda a práve ňou začínal štyridsaťdňový pôst bez zábav, tancovačiek a svadieb.

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravuje už niekoľko rokov tradičný sprievod masiek mestom Čadca v podaní folklórnych skupín regiónu Kysúc.

V utorok, 25. februára 2020, Vám Folklórna skupina Zborovanka zo Zborova nad Bystricou okrem sprievodu masiek mestom priblíži  tradíciu „Pochovávanie basy“.

Sprievod začína o 14.45 hod. pred Kysuckým múzeom v Čadci. Bude pokračovať smerom k obchodnému domu Tempo cez Matičné námestie, Palárikovu ulicu, na konci ktorej Vám folkloristi  priblížia akt tradičného pochovávania basy. Po skončení programu bude sprievod masiek pokračovať smerom ku Kysuckému múzeu v Čadci, kde svoje účinkovanie ukončí.

Skôr narodeným ponúkame spomienky na mladé časy a mladým zoznámenie sa s ľudovými tradíciami.

Prajeme Vám príjemné prežitie fašiangového obdobia.