IMG 3986Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou je od 25. mája 2020 dočasne zatvorené. Dôvodom je oprava strechy na Kultúrnom dome, v ktorom múzeum sídli.

Problém so strechou a zatekaním je dlhodobý a Kysucké múzeum v Čadci naň opakovane upozorňovalo. Zle vyspádovaná a poškodená strecha ohrozuje vzácne zbierky múzea, pre ktoré je voda a následná vlhkosť likvidačná.

Pracovníci múzea aj preto v pondelok 25. mája vynaložili všetko úsilie na to, aby zachránili zbierkové predmety pred prípadným zatečením. Fóliami zakrývali jedinečnú expozíciu Kysucká odysea, ako aj priľahlé steny a všetky exponáty. Voda sa dostala, a to opakovane, aj do priestorov depozitára. Najviac bol poškodený depozitár sakrálií, umenia, zvykoslovia, etnografie aj časti depozitáru histórie, pretože voda stekala po stenách, ale aj po elektroinštalácii. Voda presakuje naprieč všetkými poschodiami. Objavila sa na stropoch a dlážkach. Zbierkové predmety tak museli pracovníci presúvať a priestor opakovane čistiť od nahromadenej vody. Ostáva dúfať, že po odkrytí strechy sa nedostane ešte väčšie množstvo vody do už aj tak poškodených priestorov.

Mgr. Alexandra Janigová – Hovorca, PR, marketing

IMG 4068IMG 4037IMG 4049