Postriebrená šperkovnicaNa základe projektu, finančne podporeného Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, bola v roku 2007 do zbierkového fondu Kysuckého múzea v Čadci získaná šperkovnica, ktorú v roku 2005 zhotovil umelecký drotár Juraj Šerík z Čadce.

Šperkovnica je vyrobená z mosadzného plechu, s ornamentálnou výzdobou zhotovenou z tenkých mosadzných drôtikov rôzneho priemeru. Na jej výrobu boli použité techniky stáčania, splietania a ohýbania drôtu, ktorých výsledkom sú rôzne filigránske špirály tvoriace drôtenú čipku. Povrch šperkovnice bol upravený galvanickým pokovovaním – striebrením. Šperkovnica je vysoká 58 mm, dlhá 146 a široká 88 mm.

Juraj Šerík vo svojej tvorbe technologicky, tvarovo a materiálovo nadväzuje na vyše storočnú rodinnú tradíciu svojich predkov: prastarého otca Jozefa Holánika-Bakeľa (1863 – 1942) a starého otca Jakuba Šeríka-Fujaka (1907 – 1988). Potomok slávnych drotárskych majstrov z Dlhého Poľa sa umeleckému drotárstvu aktívne venuje od roku 2002. Používa staré rodinné techniky (filigrán, ornamentalistiku a fédrovanie – vytváranie hustých lomených pružiniek), ktoré používal už jeho prastarý otec. Vyrába vázy, čaše, misky, taniere, šperkovnice, šperky (náramky, prstene), ruže (v ktorých výrobe má prvenstvo) a suveníry z mosadzného a medeného drôtu, ktoré podľa vzoru svojich predkov povrchovo upravuje galvanizáciou – striebrením, zlátením 23-karátovým zlatom a ródiovaním, čím získavajú svoj luxusný a exkluzívny vzhľad. Vo svojej tvorbe uplatňuje hlavne kombinované geometrické tvary. Výrobky označuje výrobnou značkou – „slzou“, akú používali obaja jeho predkovia. Je zhotovená z hrubého mosadzného plechu, do ktorého sú vyrazené údaje o výrobcovi.

slza def

Od roku 2008 sú výrobky Juraja Šeríka označené certifikátom Regionálny produkt Kysuce, ktorý mu udelila certifikačná komisia REC Slovensko. V roku 2010 bol Juraj Šerík ocenený Cenou Karola Guleju za výnimočný prínos v oblasti drotárstva a jeho meno je zapísané v Zlatej knihe drotárstva. V roku 2012 mu bol udelený titul Majstra ľudovej umeleckej výroby za zachovávanie a rozvíjanie pôvodnej výroby z drôtu. Každý jeho väčší drôtený výrobok je doplnený Certifikátom originality, ktorý dokladá jeho pravosť a jedinečnosť. Juraj Šerík v súčasnosti patrí medzi najvýznamnejších slovenských umeleckých drotárov s osobitým autentickým štýlom zdedeným po predkoch.

Postriebrenú šperkovnicu si môžete pozrieť na výstave Drotári a drotárstvo v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke v Stanici Skanzen do 31. októbra 2020.

Text: PhDr. Alojz Kontrik – etnológ, kurátor