P3070948

V piatok 31. júla 2020 sa v Kysuckom múzeu v Čadci uskutočnilo prvé prípravné pracovné stretnutie s hlavným českým partnerom projektu „Koľajnice nás spájajú“ – Slezskými zemskými dráhami.

Prvotného stretnutia sa zúčastnili riaditelia a manažéri oboch inštitúcií, na ktorom spolu s historikom z dokumentačného centra lesných železníc na Slovensku prebrali možnosti spolupráce a participácie na cezhraničnom projekte Interreg SK-CZ, zameraného na zvýšenie atraktívnosti kultúrneho a prírodného dedičstva pre obyvateľov a návštevníkov cezhraničného regiónu.

Kysucké múzeum v Čadci predstavilo českému partnerovi z Moravsko-sliezskeho kraja, ktorý prevádzkuje Osoblažskú úzkokolejku, svoju víziu obnovy stanice Chmúra, pričom sa zároveň predbežne naplánovali mäkké aktivity v podobe medzinárodnej prezentácie železníc na oboch stranách hranice. Spoločne so Slezskými zemskými dráhami ako hlavným partnerom plánuje Kysucké múzeum v Čadci pripraviť aj spoločné propagačné materiály, ktoré prispejú k zvýšeniu povedomia o Historickej lesnej úvraťovej železnici vo Vychylovke a Osoblažskej úzkokolejke.

Toto stretnutie predstavuje začiatok užšej a dlhodobejšej spolupráce medzi inštitúciami, ktoré spája práve historické kultúrne dedičstvo v podobe úzkorozchodnej železnice s rozchodom 760 mm. Veríme, že realizáciou projektu sa podarí u návštevníkov z oboch strán slovenskej a českej hranice zvýšiť atraktívnosť a záujem o tieto technické unikáty.