IMG 20201109 0731481V zbierkovom fonde Kysuckého múzea v Čadci sa nachádza viacero hodnotných a pozoruhodných predmetov. Medzi mnohými cennými zbierkami z Fondu kováčstva vyniká svojou neobvyklosťou najmä zdobená nákova.

Práca s kovom a kováčstvo boli v minulosti neoddeliteľnou súčasťou bežného života človeka. Aj ten najchudobnejší mal predsa v svojej domácnosti nejaké tie predmety zo železa. Väčšinu z nich vyrábali majstri kováči. Neboli jedinými, kto pracoval so železom. Aj taký furman, či sedliak vedel aspoň čo to vyrobiť, ohnúť, opraviť. No na poriadnu prácu so železom je potrebné okrem vyhne mať aj kovadlinu. Stačí hoci aj len kus železa či ocele s nejakou tou rovnou stranou, na ktorom sa dá potom kladivom formovať rozžeravené železo. Neobvyklé na kovadline zo zbierok nášho múzea je to, že je zdobená.

IMG 20201109 0732331Detail zdobenia.

Ľudia v minulosti neboli „nekultúrni“ a aj oni radi potešili svoje oko niečím pekným. Aj oni si dokázali svoje, hoci aj pracovné, nástroje ozdobiť. Zároveň kováčske zdobenia boli aj ukážkou majstrovstva toho, kto ich vytvoril. Niečo ako reklama prostredníctvom výrobku. V prípade kovadliny ste ju uvideli hneď, keď ste zavítali do majstrovej dielne. Vyzdobená kovadlina tak dávala najavo talent kováča každému, kto za ním prišiel. Mnoho železných nástrojov z minulosti sa nám žiaľ nezachovalo. Obzvlášť málo sa zachovalo nákov. Skončili zrecyklované, tak ako väčšina kovu v ľudských dejinách. Rekvírované boli už počas vojen z dôvodu nedostatku kovu. Neskôr so zánikom a zákazom podnikania po roku 1948 skončilo mnoho vyhní s náradím a nákovami v šrote.

Na nákove z našich zbierok je zobrazený jednoduchý rastlinný motív vo forme  osovo súmernej kytice. Je zložená z troch „typov“ kvetov (dohromady ich je teda päť). Vytvorené sú z jednoduchých geometrických ružíc a z kombinácie kruhov. Hĺbku okvetným lístkom dávajú vodorovne križujúce sa drážky.  Okrem toho sú vyzdobené aj okraje prostredníctvom ozdobnej lišty. Lišta je okrem dvoch drážok, medzi ktorými sú malé krúžky, doplnená aj  z polkruhovými zúbkami. Kopíruje tvar nákovy a jednotlivé rebrá podstavy v tvare obráteného písmena U. Rebrá na kovadline slúžili na jej odľahčenie. Vzor bol vytvorený pravdepodobne razením prostredníctvom kováčskych pästí a sekáčov. Nákova váži okolo sto kilogramov  a samotná kovacia plocha ma tvar obdĺžnika. Táto plocha je na niektorých miestach poškodená používaním. Okrem otvoru na upevňovanie nástrojov (babiek) nie je nijako tvarovaná. Oproti tradičnej predstave vzhľadu nákovy nemá na niektorej strane žiaden polooblý roh na tvarovanie.

O dôvodoch prečo je vyzdobená a prečo práve kvetmi, môžeme len špekulovať. Možno mal kováč rád kvety, možno chcel niekomu ukázať, aký je šikovný. Ako to už s ľudovými ozdobami býva zostávajú nám zrozumiteľné technicky a technologicky postup, ale dôvody prečo už ukrylo plynutie času.

Mgr. Adam Buchta - kurátor, kustód, správca depozitára