- Kysucké múzeum navštívil televízny štáb STV
- História naživo pred „okom“ kamery

Tlačová  správa  Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 13.6.2008

Keď deň pred príslovečným piatkom trinásteho zavítal z Bratislavy do Múzea kysuckej dediny na Vychylovke štáb STV, aby v krátkom príspevku  zoznámil divákov verejnoprávnej televízie s klenotmi kysuckej ľudovej architektúry išlo aj vďaka slnečnému počasiu o mimoriadne vydarené podujatie. Andrea Predajňová z Hlavnej redakcie spravodajstva, športu a publicistiky sa vedúcej skanzenu Heleny Kotvasovej opýtala nielen na históriu a pozoruhodnosti  tohto múzea v prírode, ale aj na spôsob výroby ľudových jedál či živobytie dávnych Kysučanov.

„Televízne oko“ kamery majstra obrazu Jaroslava Šnídera tak zachytilo postup pečenia tradičných kapustniakov, vystúpenie detskej folklórnej skupiny z Novej Bystrice, ako aj výrobu šindľov predvedených pracovníkom železničky Emilom Chmúrom. Vedúca Historickej lesnej úvraťovej železničky Janka Berešová previezla štáb vo vagóne ťahanom parnou lokomotívou a priamo na mieste predstavila unikátny systém trate zaradenej medzi národné kultúrne pamiatky. Potom sa televízni publicisti presunuli do Kaštieľa v Radoli, ktorý rovnako spravuje Kysucké múzeum v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Tu sa pri lektorskom výklade Aleny Mozolovej zoznámili so staršími dejinami Kysúc či spôsobom bývania mešťanov na prelome 19. a 20. storočia.

„V rámci koncepcie prechodu od podoby kamenného múzea ku interaktívnej inštitúcii máme prvoradý záujem prezentovať živú históriu a vrátiť na Kysuce tradície, ktoré robia región jedinečným, pokiaľ  ide o autentický folklór alebo ľudové remeslá“, povedal na kameru poverený riaditeľ Kysuckého múzea, Miloš Jesenský, ktorý publicistov z STV sprevádzal.

Dvojminútový šot o vychylovskom skanzene a železničke sa objaví v hlavných večerných Správach na STV1 30. júna krátko po 19.30 hod, „televíznu prehliadku“ radoľského kaštieľa môžu diváci zase absolvovať v tom istom čase 11. júla.

Lenka Jancová,
komunikačný manažér  KM