- Otvorenie Drotárovho domu za účasti chorvátskych hostí
- Múzeum kysuckej dediny ako obľúbená destinácia Trabant klubu z Kysúc

Tlačová  správa  Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 14.7.2008

V sobotu 12. júla 2008 privítal v areáli Múzea kysuckej dediny na Vychylovke podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Grapa a poverený riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský delegáciu z Chorvátskej republiky vedenú županom Osiječko-baranjskej županije Krešimirom Bubalom.

Zahraniční hostia sa po prehliadke skanzenu  zúčastnili aj slávnostného otvorenia novoinštalovanej expozície v Drotárovom dome, približujúcou neľahký život majstra drôtu a jeho rodiny na Kysuciach. Po príhovore J. Grapu prítomných oslovil aj poslanec ŽSK Jaroslav Velička, ktorý vysoko ocenil úsilie pracovníkov KM v zámere oživovať dejiny rázovitého „remesla rúk a srdca“  v rámci iniciatívy „Drotária - Drotárske návraty do rodného kraja“.  Pri tejto príležitosti nechýbal ani umelecký drotár Jozef Hozák, predvádzajúci opletanie skla a keramiky, ako aj svoje dekoratívne predmety priamo na mieste.

Tým sa však čulý spoločenský život v Múzeu kysuckej dediny vôbec nekončil. V poobedňajších hodinách bol totiž skanzen cieľom viac ako pol stovky pestro pomaľovaných, dnes už takmer legendárnych bakelitových autíčiek vyrábaných v bývalej NDR. Prezident Trabant klubu z Kysúc, akademický sochár Gustáv Švábik z Čadce, členovia združenia, ako aj všetci zberatelia, užívatelia a obdivovatelia automobilov tejto značky si po náročnej celodennej jazde Kysucami relax v skanzene nevedeli vynachváliť a napriek láske k dvojtaktnému benzínovému motoru ocenili aj romantiku jazdy parnou lokomotívou na Historickej lesnej úvraťovej železničke. O dobrú náladu sa po celý čas starala Ľudová hudba Brisudovcov zo Starej Bystrice.

Lenka Jancová,
komunikačný manažér  KM