- občianske združenie KRÚŽOK pomáha pri údržbe Historickej lesnej úvraťovej železnice
- až dvadsať členov združenia na trati HLÚŽ vo Vychylovke

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 8. 8. 2008

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, spravuje Historickú lesnú úvraťovú železnicu, ktorá je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice (KOLŽ). Vznikla v roku 1926. Pri údržbe železnice pomáha už dvanásty rok aj neziskové občianske združenie Klub romantikov úzkorozchodnej železnice Oravy a Kysúc (KRÚŽOK).

Toto občianske združenie zoskupuje dobrovoľníkov zo Slovenskej a Českej republiky, nadväzuje na dvanásťročnú činnosť mládežníckeho hnutia na záchranu národnej technickej pamiatky Historickej lesnej úvraťovej železnice (HLÚŽ). Ich cieľom je združovať záujemcov o úzkorozchodné lesné železnice, technické a kultúrne pamiatky a ochranu prírody.

S Kysuckým múzeom v Čadci spolupracuje pri jej obnove formou pracovných víkendov a pracovno-oddychových táborov. Dobrovoľníci pracujú na údržbe trate, priepustov a vozového parku. Aj tento rok, a to od 2. 8. vykonávajú na trati HLÚŽ práce pri výmene podvalov, čistení trate na miestach, kde sa momentálne nepremáva a čistení lokomotív. V súčasnosti je vo Vychylovke dobrovoľníkov až dvadsať, starší členovia učia o práci na železnici mladších záujemcov, členmi KRÚŽKU sú aj celé rodiny. Kysucké múzeum je vďačné, že existuje toto občianske združenie a pomáha pri ťažkej a namáhavej práci pri prevádzke HLÚŽ.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM