- hasiči v Múzeu kysuckej dediny
- príprava na zimné obdobie

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 14.10.2008

Hasičské zbory a spolky začali vznikať už v roku 1788, keď cisár Uhorska Jozef II. vydal prvý požiarny poriadok. Následne nariadil, aby sa v každej obci s viac ako 50 domami zriadilo hasičstvo. V súčasnosti je už v každej obci hasičský zbor. V mnohých anketách konajúcich sa z dôvodu zistenia názorov občanov akým povolaniam najviac dôverujú, pravidelne vyhrávajú hasiči. Nečudo, veď hasiči nevykonávajú len hasenie požiaru, ale aj dôležité záchranné práce pri rôznych haváriách, živelných pohromách, častokrát sú prví na mieste nešťastia a pomáhajú zachraňovať životy i majetok. O tom, že je hasičstvo veľmi potrebné svedčí fakt, že sa každoročne konajú rôzne súťaže hasičských zborov, aby prezentovali svoje zručnosti a priblížili svoju činnosť. V sobotu 11. októbra sa v Múzeu kysuckej dediny konala súťaž mladých hasičov „Plameň“. Toto podujatie zorganizoval Okresný výbor dobrovoľnej požiarnej ochrany Čadca (OV DPO) v spolupráci s Kysuckým múzeom v Čadci, Dobrovoľným hasičským zborom Vychylovka a Školským strediskom záujmových činností pri ZŠ a MŠ Nová Bystrica.  Cieľom jesennej činnosti kolektívov mladých hasičov je návrat po prázdninách k systematickej činnosti formou hier a súťaží, nadviazať na brannú výchovu v školách, ďalej ju rozvíjať, prehlbovať a zdokonaľovať zručnosti a návyky, čím umožní deťom rozvíjať svoje osobné záľuby a schopnosti. Súťaž otvoril riaditeľ OV DPO p. Dedič, privítal prítomných hostí a súťažiace hasičské družstvá, ktorých sa zúčastnilo 21 z celých Kysúc. Súťažilo sa v 2 kategóriách – mladší a starší hasiči. Víťazmi putovného pohára riaditeľa ZŠ Nová Bystrica sa stalo družstvo z Rakovej.
     Zimnému, na Kysuciach obzvlášť dlhému obdobiu predchádzala v minulosti náležitá príprava. Vo veľkom množstve sa zaváralo, v lete a jeseni sa sušili ovocné a lesné plody, aby sa mohlo v zime maškrtiť, po zabíjačkách sa údilo mäso, ktoré v komorách krásne rozvoniavalo a surová kapusta sa chystala do veľkých drevených a neskôr kamenných sudov. Práve tomuto zvyku, ktorý pretrváva do dnešných dní sa v Múzeu kysuckej dediny, ktoré pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci, venovala jedna nedeľa. 12.10. sa uskutočnilo podujatie „Keď sa zima opýta“, kde s programom „Dlávenie kapusty“ vystúpila Folklórna skupina z Krásna nad Kysucou. Členky súboru návštevníkom predviedli krájanie surovej kapusty na drevených nožoch, nakladanie suda kapustou s následným dlávením bosými nohami. Vystúpenie oživili krásnymi kysuckými piesňami.
Lenka Jancová
komunikačný manažér KM