- knižnica Kysuckého múzea prechádza na elektronické spracovanie
- verejnosť môže využívať fondy Kysuckého múzea

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 24.10.2008

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja patrí medzi najmladšie múzeá na Slovensku. Je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť. Okrem vysunutých expozícií - Múzeum kysuckej dediny, Historická lesná úvraťová železnica a Kaštieľ Radoľa má Kysucké múzeum aj svoju knižnicu. Nachádza sa v nej približne 8500 zväzkov, medzi ktoré patria vedecké a populárno-vedecké diela z oblasti vlastivedy, histórie, ľudovej kultúry, archeológie; zborníky, monografie obcí; regionálnu tlač, bibliografie; regionálne noviny; odborné časopisy vlastivedného zamerania; encyklopédie. Podľa údajov zo Slovenskej národnej knižnice v Martine je v členských štátoch Európskej únie 90 000 knižníc a na celom svete asi štvrť milióna. Knižnica je miestom rozmanitého objavovania, studnicou nápadov a inšpirácií, odpoveďou na mnohé otázky, zdrojom pre výskum a tiež miestom pre zábavu a potešenie.  Kniha plní viaceré funkcie, niekedy môže byť najlepším priateľom človeka, dokáže rozvíjať jeho fantáziu, predstavivosť, rozširuje slovnú zásobu.

V súčasnom období prechádza knižnica Kysuckého múzea revíziou a taktiež nabieha na nový systém elektronického spracovania fondu. Z tohto dôvodu je knižnica v obmedzenej prevádzke a preto prosíme všetkých záujemcov o výpožičku, aby sa vopred hlásili na t. č. 041/4321386. Okrem knižničnej služby múzeum ponúka odbornej a širokej verejnosti využitie svojich fondov: fotoarchív, diapozitívy, separáty, výskumné materiály.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM