- výstava fotografií „Človek na Mesiaci“ obohatená odbornou prednáškou
- posledná cesta posádky na Mesiac prilákala takmer poltisícku návštevníkov
Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 11.3.2009
Od januára je pre návštevníkov Kysuckého múzea v Čadci, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sprístupnená výstava fotografií Mariána Pauera z Bratislavy Človek na Mesiaci. Výstava pozostáva z 8 veľkorozmerných a 31 menších záberov z pozemskej prípravy i letu na najbližšie nebeské teleso. Sprevádzaná je autentickým filmovým dokumentom o vesmírnej púti. Popri fotografiách tu nadšenci hviezdnych výprav nájdu predmety viažuce sa k ceste Apolla 17 a drôtovanú sochu Eugene A. Cernana v životnej veľkosti.

Výstava zaujíma hlavne žiakov a študentov základných a stredných škôl, no to svoje tu nájdu aj priaznivci vesmíru. Pri príležitosti konania sa tejto pútavej výstavy sa dňa 26. februára uskutočnila v spolupráci s Kysuckou hvezdárňou prednáška pre študentov Gymnázia Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci na tému Slnečná sústava. Odborný výklad odprednášala pracovníčka Kysuckej hvezdárne Eva Neubauerová. Študentom priblížila historický vývoj predstáv a poznatkov o Slnečnej sústave a vesmíre, proces vzniku Slnečnej sústavy, Slnko ako našu najbližšiu hviezdu, zaujímavosti o jednotlivých planétach, ich mesiacoch a ďalších telesách v slnečnej sústave.

Výstava sa dnes končí. Od 23. marca bude pre návštevníkov pripravená výstava s jarnou tematikou a veľkonočným obdobím Gúľaj sa vajíčko. Na tejto výstave návštevníkov potešia rôznorodé kraslice nielen zo Slovenska, ale aj z Českej a Poľskej republiky.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM