- kaštieľ v Radoli navštívili touroperátori až z Izraela
- na nádvorí kaštieľa sa uskutočnila kysucká veľkonočná oblievačka

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 7.4.2009

Žilinský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom Kysuckého múzea v Čadci, každoročne usporadúva tematické cesty pre zahraničných touroperátorov a médiá s cieľom oboznámiť širokú zahraničnú verejnosť s prírodnými krásami, kultúrnymi pamiatkami a skvostmi regiónu Kysúc, Oravy, Turca a Horného Považia. Kysucké múzeum a jeho expozície sa takto stávajú vyhľadávanými prvkami, ktoré zahraniční touroperátori s radosťou navštevujú nielen pre atraktívne prostredie, ale aj bohatý kultúrny program, ktorý je pre nich vždy pripravený. Pre zahraničných hostí v minulých rokoch Kysucké múzeum predviedlo už viacero programov, ako napríklad kysuckú svadbu či fašiangový sprievod, vo Vychylovke sa previezli parnou lokomotívou a ochutnali tradičné kysucké jedlá a lahodný nápoj „hriatô“. V nedeľu, 29. marca navštívili kaštieľ v Radoli touroperátori a média z Izraela.

Keďže sa blíži čas veľkonočný, pre touroperátorov a Izraelskú štátnu televíziu bol pripravený program s názvom Veľká noc na Kysuciach, prezentujúci dávne zvyky tohto obdobia. Program otvorili pracovníci Kysuckého múzea - Darinka Hnidková hostí oboznámila s programom a etnograf Alojz Kontrik vystúpil s prednáškou o histórii kraslíc. V priestoroch kaštieľa prezentovala folklórna skupina Staškovanka zo Staškova najstaršiu techniku zdobenia kraslíc s pomocou petržlenovej vňate a z krepového papiera vyrábali rôzne ozdôbky, aby si tak mohli okrášliť na Veľkú noc skromné príbytky. Svojím krásnym programom priblížili touroperátorom a televízií zvyky, mágiu a čarovanie, ktoré sa vykonávali počas Veľkého piatku. Najväčší zážitok si zahraniční hostia odniesli z vystúpenia folklórneho súboru Drevár z Krásna nad Kysucou, ktorý predviedol tradičnú kysuckú oblievačku a šibanie korbáčom. Z vďaky, že sú dievčatá vyšibané a poliate vodou, čo symbolizovalo zdravie po celý rok, dostali chlapci maľované vajíčka a na korbáč farebnú stuhu. Následne sa všetci svorne rozospievali a zatancovali. Hostia si mohli okrem bohatého programu pozrieť aj ukážky pletenia korbáčov, opletanie vajíčok drôtom a krášlenie voskovou technikou, či zdobenie veľkonočných perníkov.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM