- sadenie zemiakov bez mechaniky
- ľudové piesne nesúce sa skanzenom

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 14.05.2009

Sadenie zemiakov patrí k tradíciám, ktoré sú v kysuckých obciach veľmi rozšírené a vykonávané už od nepamäti. Na jar, koncom apríla alebo začiatkom mája sa celé rodiny vyberajú na polia, kde sa venujú tejto mnohokrát úmornej práci. A práve tento zvyk, ktorý zabezpečuje obživu pre celú domácnosť, predviedla minulú nedeľu, 10. mája, folklórna skupina z Krásna nad Kysucou. V Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke sa tak návštevníci dozvedeli, ale i zopakovali, ako prebiehalo sadenie zemiakov bez pomoci techniky či koníkov, len s pomocou vlastných síl.

Folklórna skupina, z ktorej každý člen mal svoju dôležitú úlohu, program znázornila v usadlosti Do Potoka. Gazdiná na znak prosby o dobrú úrodu pobozkala zem a zároveň posvätila svätenou vodou. Muži sa chopili orania, no zem bola veľmi suchá, tak mali prácu o dosť sťaženú. Ženy sadili zemiaky do vyoraných riadkov, medzi prácou si spievali ľudové piesne a popritom bavili malé dieťa oddychujúce v plachtičke. Cez obed si oddýchli a taktiež návštevníkom ponúkali upečené zemiakové osúchy. Po obede sa opäť pustili do sadenia zemiakov a okrem nich zasadili aj kvaky. Po náročnej práci sa spevácky súbor premiestnil ku Krčme z Korne, kde opäť spevom a tancom spríjemňovali návštevníkom krásne slnečné nedeľné poobedie.

Program pripravilo Kysucké múzeum v Čadci, ktoré patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM