- krása dreva zachytená vo výrobkoch
- nedeľa strávená vo vláčiku a aj ochutnávkou dávnych jedál

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 19.6.2009

V súčasnej uponáhľanej dobe, v ktorej nás obklopuje najmodernejšia technika a výrobky z kovu, kameňa, skla či iného „studeného“ materiálu, akosi čoraz častejšie zabúdame na najcennejší dar, ktorý nám dáva príroda a tým je drevo. Aj dotykom sa presvedčíme, že všetky predmety z dreva sú teplé, akoby žili. O tom, že drevo je ten najužitočnejší a najvďačnejší materiál slúžiaci na výrobu veľkého množstva predmetov sa  presvedčili návštevníci, ktorí v nedeľu, 14. júna navštívili Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke, ktoré pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci. Nedeľný slnečný deň patril práve šikovným remeselníkom a ich výrobkom z dreva a prútia. Podujatie v skanzene s názvom Krása dreva a prútia prilákala poltisícku návštevníkov.

Ľudoví výrobcovia návštevníkom v areáli skanzenu predviedli svoje drevené skvosty, fantáziou vyrezávané plastiky, láskou vyrábané kolovrátky či nehou maľované obrazy. Práve s láskou, zručnosťou a trpezlivosťou sa z polienka v ich rukách stáva originálne dielo. Nejeden výtvor sa ocitol v rukách návštevníkov a od nedele zdobí aj ich domácnosti. O príjemné nedeľné ľubozvučné melódie sa postarala hudobná skupina Romana Capeka z obce Skalité. Počas nedeľného dňa, keď sa nejeden návštevník previezol i vo vagóne ťahanom parnou lokomotívou, každého potešilo, keď mohol v objektoch ochutnať tradičné podlesníky či kapustníky. Toto podujatie je už ôsmym konaným podujatím v tohtoročnej sezóne.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM