- veselý sprievod  masiek v podaní FS Kysucký Lieskovec
- Kysucké múzeum už roky oživuje v Čadci fašiangové zvyky a tradície

Obdobie Fašiangov je symbolom veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Fašiangové obdobie začalo od Troch kráľoch a trvalo až do utorka, deň pred Popolcovou stredou, ktorou začína obdobie štyridsaťdňového  pôstu bez zábav, tancovačiek a svadieb. Fašiangové obdobie vyvrcholilo tradičným fašiangovým sprievodom masiek a symbolickým pochovávaním basy.

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravuje už roky pre Čadčanov tradičný fašiangový sprievod masiek, ktorým ponúka skôr narodeným možnosť zaspomínať si a mladým zoznámiť sa s ľudovými tradíciami počas fašiangového obdobia na Kysuciach. V utorok 12. februára 2013 členovia folklórnej skupiny z Kysuckého Lieskovca poprezliekaní za rôzne masky  spríjemnili a spestrili každodenný život nielen obyvateľom mesta, ale aj tým, ktorí cez Čadcu práve prechádzali. Sprievod pestrofarebných maškár sa najskôr sústredil pred Kysuckým múzeom v Čadci. Spevom, tancom a ľubozvučnými tónmi heligónky členovia folklórneho súboru vylákali zamestnancov z okolitých inštitúcií a predajní do mrazivého dňa. Po krátkom účinkovaní sa roztancované masky pomaly pobrali na pochôdzku mestom smerom k obchodnému domu Tempo a k Matičnému námestiu. Dobrým zvykom je cestou navštíviť Dom kultúry v Čadci. Vycifrovaný fašiangový sprievod privítala usmiata riaditeľka DK Mgr. Anna Straková aj so svojím kolektívom. Po malom občerstvení si všetci spoločne zaspievali, zatancovali a pokračovali obveseľovať ostatných zvedavcov a pocestných na Námestie pri fontáne. Rozmanitosť  masiek, medzi ktorými nechýbal kohút, cigánka, noc, lienka sedembodková, mäsiar a ďalšie, si členovia folklórneho súboru vždy pripravia vlastnoručne. Vystrájaním a obveseľovaním  okoloidúcich  pokračoval sprievod Palárikovou ulicou k Mestskému úradu, kde ich každoročne privíta a pohostí voňavými šiškami primátor mesta Ing. Milan Gura.

Darina Hnidková
Kysucké múzeum v Čadci