1

Ľan, prírodný materiál sa aj v súčasnosti teší veľkej obľube. Hoci patrí medzi krčivejšie materiály, ponúka nám oveľa viac pozitívnych a užitočných vlastností, ktoré poznali už naši predkovia.

16.07.2023

Pretože na dedinách by sme v minulosti hádam nenašli človeka, ktorý by nevedel, že cesta k plátennej košeli či obyčajným nohaviciam bola skutočne veľmi dlhá a náročná. Príbeh vlákna sa začínal sadením, hnojením, trhaním, rosením, máčaním a viedol cez rafanie, trepanie, česanie, navíjanie na motovidlo, pradenie na kolovrátku, až po tkanie na krosnách. Preto si Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej činnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo pre návštevníkov Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke na nedeľu 16. júla 2023 program s názvom Ľanová nedeľa. To ako sa ľan spracovával návštevníkom priblíži FS Dedovanka z Oščadnice. Počas programu folkloristi popretkávajú zvyky a tradície pri spracovaní ľanu piesňami, hovoreným slovom, tónmi heligónky. Pri ukážkach sa dozviete aj to, čo je šteť či trlica a spoznáte mnoho iných nástrojov, ktoré sú dnes pre mnohých z nás španielskou dedinou.

Program:

10.30 - 16.30 hod.           Tvorivé dielničky – tkanie U Hruškuliaka v altánku

Ukážky prania kobercov v usadlosti Do Poništa

Ukážka bielenia a kropenia plátna v usadlosti Do Potoka

13.30 - 14.00 hod.          Prednáška o ľane a nástrojoch používaných pri spracovaní ľanu pri obytnom dome do Rybov

14.00 - 14.30 hod.          Scénické pásmo „Žalo defča“ pri obytnom dome u Rybov

14.30 - 15.30 hod.          Folklórne vystúpenie na pódiu pri Krčme z Korne

Všetci ste srdečne vítaní!

Mgr. Miroslava Jančulová

lanova plagat