OZNAM

Vážení návštevníci, parné lokomotívy počas letnej sezóny 2023 z prevádzkových dôvodov nepremávajú! Počas letnej sezóny budú premávať iba dieselové lokomotívy.

Bývalá Kysucko-oravská lesná železnica (KOLŽ) vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918, kysuckej - z Oščadnice do Chmúry (Nová Bystrica, časť Vychylovka) a oravskej - z Lokce do Erdútky (terajšej Oravskej Lesnej). Súčasťou inventára HLÚŽ sú historické parné a motorové rušne, vozne a pod. Kysucké múzeum je poverené komplexnou dokumentáciou lesných železníc na Slovensku. Železnica premáva počas sezónnej prevádzky v mesiacoch máj - október.

Podujatia v skanzene Vychylovka

9

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci so ZO SZV Stará Bystrica, ZO SZV Kysucké Nové Mesto a RZ SZV Žilina, dávajú na vedomie širokej verejnosti a zároveň všetkých pozývajú na podujatie Včelárska nedeľa, ktoré sa bude konať v nedeľu 14. augusta 2022 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

14.8.2022

Sprievodný program bude naozaj bohatý. Počas dňa sa môžete tešiť na prednášky o včelách a včelárstve, ktoré budú viesť Karol Kliment, Ladislav Balvan, Ján Kopernický, Milan Kuljovský.  Nebude chýbať zaujímavý presklený úľ, medná krava ako aj prezentácie činnosti včelárov. Samozrejmosťou bude predaj medu, medoviny, medovníkov, včelárskych pomôcok, produktov, sviečok a včelích matiek. Včelie matky si môžete objednať u pána Gabriela Foťka zo Stropkova na t.č.:  +421904492805. Okrem toho sa milovníci tradičnej kuchyne môžu tešiť na šišky, makové rezance a polievku, ktorá sa volá „slivečník“. Pre deti a rodičov sme pripravili vedomostný kvíz. Každý správne vyplnený kvíz bude zaradený do zlosovania o hodinový pobyt v apidomčeku  v Povinnej alebo o nočný pobyt v apidomčeku na Radôstke. Veríme, že počasie bude podujatiu priať a naši návštevníci zažijú pekný oddychový deň vo veselej nálade.

Program:  

10.00 – 16.00 hod.       Kuchyňa starých materí
   Premietanie dokumentárnych filmov o včelárstve
   Výstava exponátov zapojených do súťaže (Najkrajší medovník, Výrobky z vosku – sviečka)
   Výstava fotografií Bee Press Foto 2021
   Súťaž Najlepší bystrický med
   Dva včelie svety ( porovnanie preskleného úľa s úľom v dutine)
   Prezentácia apiterapie (včelia respiračná terapia)
   Ukážka mednej kravy
   Prezentácia včelárov ( predaj medu, medoviny, a výrobkov z vosku, propolisu..)
   Ochutnávky medu ( rôzne druhy medov a ochutených medov ovocím)
   Predaj včelárskych potrieb
   Folklórne vystúpenie sestier Jančigových
 10.00 – 14.00 hod.  Vedomostný kvíz
10.00, 11.00,11.30, 14.00 hod.    Odborné prednášky o včelárstve
                            13.00 hod.  Sv. omša s odovzdávaním obetných darov
                            14.30 hod.  Vyhlásenie výsledkov súťaží
   

 

Všetkých  srdečne pozývame!

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum

včelárska nedela